Bireysel emeklilik sektörü için etkinlik analizi: Türkiye örneği (2004-2008)
Efficiency analysis for private pension sector: Turkey case (2004-2008)
  1. Tez No: 387672
  2. Yazar: ERDAL ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİR KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Sigortacılık, İstatistik, Econometrics, Insurance, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
[ERTUĞRUL Erdal, Bireysel Emeklilik Sektörü İçin Etkinlik Analizi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2010]Bu çalışmada, Türkiye'de Bireysel Emeklilik Şirketlerinin performansları değerlendirilmeye çalışılmıştır. Performans analizi, sistemlerin, kaynaklarını amaçları doğrultusunda ne kadar etkin ve verimli kullandığını belirleyen bir kavramdır.Etkinlik değerleri Veri Zarflama Analizi yöntemi kullanılarak hesaplanmaktadır. Veri Zarflama Analizi, çoklu girdi ve çoklu çıktı kullanan birbirlerine benzer birimlerin göreceli performanslarının ölçümünde kullanılan matematik programlama tabanlı bir ölçüm yöntemidir.Bu tezde, Türkiye Özel Emeklilik sektöründe de faaliyet gösteren özel emeklilik şirketlerinin etkinliğini ölçmek amacıyla 2004?2008 dönemleri arasında 3 girdi (özsermaye, acenta sayısı, çalışan sayısı) ve 1 çıktı (teknik denge) kullanarak 11 özel emeklilik şirketleri için veri zarflama analizi (girdi odaklı BCC Model) uygulanmıştır. Etkinlik değerlerinin dönem içindeki değişimi Malmquist Toplam Faktör Verimlilik Endeksi kullanılarak ölçülmüştür.Analiz sonucunda elde edilen bulgular şirket bazında değerlendirilmiştir. Ampirik sonuçlar, 2004 2008 dönemi Türkiye'de faaliyet gösteren özel emeklilik şirketlerin etkinlik değerlerinde azalış olduğunu göstermektedir.Anahtar Sözcükler 1-Özel Emeklilik Sistemi, 2- Veri Zarflama Analizi, 3- Teknik Etkinlik,4- Ölçek Etkinliği, 5- Malmquist Endeksi.
Özet (Çeviri)
This paper investigates the performance of the Private Pension Companies in Turkey. Performance evaluation determines to what extent systems actively and efficiently utilise sources allocated.Efficiency scores are calculated by using Data Envelopment Analysis. Data Envelopment Analysis which is a mathematical programming based on efficiency measuring method is used to measure for similar units which use multiply input-output.In this thesis, the efficiency of 11 Private Pension Companies in Turkey are measured for the period 2004?2008 with 3 inputs (shareholders equity, number of agents, number of staff) and only 1 output (technical balance) by employing (input oriented BCC Model) data envelopement analysis. Malmquist Total Factor Productivity Index is used to measure changes in efficiency over time.The findings that achieved as result of the analysis have been evaluated in terms of the company. The empirical results show that efficiency scores of the Private Pension Companies in Turkey decrease during the period of 2004?2008.Key Words 1- Private Pension System, 2- Data Envelopment Analysis, 3- Technical Efficiencies, 4- Scale Efficiencies, 5- Malmquist Index.