Doğu Anadolu bölgesinde faaliyet gösteren inşaat işletmelerinde alternatif inşaat malzemelerinin kullanımının maliyetlere etkisi
  1. Tez No: 125565
  2. Yazar: BURHAN SABAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ DOĞU ANADOLU BÖLGESİNDE FAALİYET GÖSTEREN İNŞAAT İŞLETMELERİNDE ALTERNATİF İNŞAAT MALZEMELERİNİN KULLANIMININ MALİYETLERE ETKİSİ Burhan SABAZ Danışman : Prof. Dr. Muammer ERDOĞAN 2003 - SAYFA : 193 Jüri : Prof. Dr. Muammer ERDOĞAN : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL : Doç. Dr. M. Suphi ORHAN İnşaat sektörümüz Türkiye' de hemen her kesimin kabul ettiği gibi, lokomotif bir sektördür. Diğer sektörlerle olan bağlantısı, oluşturduğu katma değer ve istihdama olan katkısı bakımından da inşaat sektörü Türk ekonomisinin en önemli sektörlerinden birisi olarak önümüzde durmaktadır. Ayrıca inşaat sektörümüzün yapısındaki dinamiklik, hemen her dönemde kendini göstermiştir. Özellikle ekonomideki bozulmalar ve bu bozulmalardan sonrada iyileşme noktasındaki ilk göstergeler de, inşaat sektörümüzdeki gelişmelerle ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden, inşaat sektörü bir tür barometre vazifesi görmektedir. Çalışmanın ana amacı olan; alternatif inşaat malzemelerinin kullanılması ile, inşaat maliyetlerini düşürme hedefine yardımcı açıklamalar, her bölümde ayrı ayrı verilmiştir. Aynı faaliyet alanı olarak inşaat işleriyle uğraşan ve her iki inşaat işi de yıllara yaygın olduğu halde, vergi ve muhasebe alanında çeşitli sorunları bulunan inşaat, taahhüt ve onarım işleri ile özel ( yap - sat ) inşaatların durumu, birinci bölümde analiz edilmiştir. Doğu Anadolu Bölgesinin 3. iklim bölgesi ve 1. derece deprem bölgesi olmasından dolayı, artı maliyete yol açan ısı yalıtım malzemelerinin ve hafif malzemelerin kullanılmasının zorunlu olduğunun açıklanıp, bunların daha ucuz elde edilmesinin mümkün olup olmadığı, başka bir deyişle bu malzemelerin bölgede bulunup bulunmadığı ikinci bölümde yapılmıştır. Doğu Anadolu Bölgesindeki inşaat firmalarının, şu anda klasik malzemelerle inşa ettikleri yapılarında katlanmak zorunda oldukları maliyet ile modern inşaat malzemeleri kullandığı taktirde katlanacağı maliyetin karşılaştırılması, uygulamalı olarak üçüncü bölümde yapılmıştır. Maliyetleri artıracağı korkusuyla hafif ve modern malzeme kullanmamanın yanlış bir uygulama olduğu, uygulama bölümünde belirlenmiş ve inşaat firmalarına sonuç bölümünde özel bir öneri olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. THESIS THE AFFECT FOR COSTS OF THE USING ALTERNATIVE CONSTRUCTION MATERIALS AT CONSTRUCTION FIRMS, WORK AT EAST ANATOLIA REGION Burhan SABAZ Supervisor : Prof. Dr. Muammer ERDO?AN 2003 -Page: 193 Jury : Prof. Dr. Muammer ERDO?AN : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL : Assoc. Prof. Dr. M. Suphi ORHAN General view about the construction sector is a locomotive sector in Turkey. The Construction Sector has been seemed as one of the most important sectors of Turkish economy, from the connection of the others sectors, employment, and added values. An important characteristics of the sector is dynamism, has been shown it every period. Especially the construction sector is a barometer for showing the increasing and decreasing the economic running. The main goals of this study are using the alternative construction materials and cutting the construction costs goal. At the first section, from the views of financial accounting, taxation, and cost accounting there have been examined the situation of construction undertaking - restoration, and build - sell. For causing the East Anatolia Region is III. Degree climate and I. degree earth quake region, there have been explained the necessary for using the heat isolation materials for the climate, and light materials for earthquake. Also there have been given some information about whether the materials cheaply and finding and operating them easily in the region or not, at the second section. Finally, at the last and third section there have been compared the costs between modern construction materials and traditional materials at the East Anatolia Region. It has been shown that it's a wrong way not to use the light and modern materials at construction. Moreover, it has been given some suggestions for the construction firms at the result of this study.