Türkiye'de uygulanan döviz kuru politikalarının ihracat üzerindeki etkisi
- Tez No: 117188
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERİÇ SUBAŞI ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TÜRKİYE'DE UYGULANAN DÖVİZ KURU POLİTİKALARININ İHRACAT ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Ülker YEŞİLYURT İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Danışman:Yrd.Doç.Dr. Meriç SUBAŞI ERTEKİN Gelişme yolunda olan ülkelerin kalkınmalarım gerçekleştirebilmek için kullandıkları en iyi yollardan biri dış ticarettir. Kalkınma çabasında olan bir ülke dış ticaretini arttırabilmek için buna uygun bir döviz kuru politikası ve dış ticareti özendirici ve teşvik edici bir dış ticaret politikası izlemelidir. 1980 yılından önce uygulanan ithal ikamesine dayalı sanayileşme modeli ve Türk Lirası'nın aşırı değerlenmesine dayalı sabit kur politikası Türkiye'de ihracatın gelişmesine engel olmuştur. 24 Ocak kararları ile dışa açık bir sanayileşme modeli benimsenmiş ve ihracat çeşitli teşvikler ile özendirilmeye çalışılmıştır. Bu yıla kadar uygulanan ve ihracatın gelişimini olumsuz yönde etkileyen Türk Lirası'nın gerçek değerinin üstünde belirlenmesi uygulamasına son verilerek, 1 Mayıs 1981 tarihinden itibaren Türk Lirası'nın değeri günlük olarak belirlenmeye başlanmıştır. 24 Ocak Karalan ile yeni bir döneme giren Türkiye'de ihracatın arttırılması öncelikli hedef olarak belirlenmiş ve bu hedef doğrultusunda gerçekçi bir döviz kuru politikası uygulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The foreign trade is one of the most important methods used by the developing countries for the realization of their development. For increasing its foreign trade, a country aiming to developing should choose the appropriate exchange-rate policy and follow a foreign trade policy based on encouraging the foreign trade Industrialization model based on import substitution's and fixed exchange policy on over-valuation of Turkish Lira applied before 1980's had prevented the development of export in Turkey. By the decisions of January 24th, a model of an industrialization focusing on foreign trade had been accepted and the exportation had encouraged by different export encouragements. The policy of overvaluing the Turkish Lira, - applied till 1980 that had thus affected the development of exportation-, had been abolished and the value of Turkish Lira has been started to be determined daily from May 1st 1981. By January 24th decisions', a new period has begun in Turkey. The increasing of exportation has been determined as prior target and the real exchange-rate policy has been started to be applied according to this target.