Sosyal bilimler önlisans programının değerlendirilmesi
The Study of social sciences pregraduate programme
- Tez No: 117189
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN HAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ SOSYAL BİLİMLER ÖN LİSANS PROGRAMININ DEĞERLENDİRMESİ Mehmet KÖKEN Uzaktan Eğitim Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2002 Danışman:Prof. Dr. Ayhan HAKAN Sosyal Bilimler Önlisans Programı, 1992-1993 öğretim yılında Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bünyesinde kurulmuştur. Sosyal Bilimler Önlisans Programı' nda çağdaş yaşama uyum sağlayabilecek, demokratik kuralları benimsemiş, genel kültürü yüksek bireylerin yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Sosyal Bilimler Önlisans Programı'nda dersler yıl esasına dayalı olarak yapılır ve sınıf geçme sistemi uygulanır. Derslerin verilmesinde, uzaktan öğretim teknolojisiyle hazırlanmış basılı ders malzemeleri, iletişim araçları ve yöntemleri kullanılır. Bu araştırmanın amacı 1992-1993 eğitim öğretim yılında kurulan, Sosyal Bilimler Önlisans Programı' m değerlendirmektir. Bu değerlendirme, programla ilgili geliştirme çalışmaları yapacak olanlara gerekli verileri sağlama açısından yararlı olacaktır. Araştırma, 2000-2001 eğitim öğretim döneminde, İstanbul il sınırları içinde Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Sosyal Bilimler Ön Lisans Programı'na kayıt yaptıran 2773 öğrencinin %10'u olan 278 öğrenciye gönderilen anketlerden elde edilen verilerle gerçekleşmiştir. Betimsel araştırma modelindeki araştırmanın verileri, Prof. Dr. Ayhan HAKAN' m“Batı Avrupa Açıköğretim Programlarının Değerlendirmesi”araştırmasında kullandığı anket aracılığı ile toplanmıştır. Anket toplam 7 konu başlığından ve 37 sorudan oluşmuştur. Bu konu başlıkları; kişisel bilgiler, programa ilişkin sorular, kitapların içeriği, televizyon programlan, deneme sınavları, çalışma yöntemi ve sınav değerlendirmesidir. Ankette yer alan her sorunun frekans (f) ve yüzdesi (%) alınmış, yüksek oranda katılım alan yargılar, cinsiyet, yaş, sınıf ve çalışma durumu açısından değerlendirmeye tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE STUDY OF SOCIAL SCIENCES PREGRADUATE PROGRAMME Mehmet KÖKEN The Main Field of Distance Learning Anadolu University Social Sciences Institution, September 2002 Supervisor : Prof. Dr. Ayhan HAKAN The Pregraduate Programme of Social Sciences was founded in Anadolu University The Faculty of Distance Learning in 1992 - 1993 education season. Here, it is aimed to train individuals who are harmonious in contemporary life, have highly-cultured, and assume democratic rules. In this programme lessons are done to the base of year and class-passing system is applied. The printed lesson materials that are prepared with for education technology, communication equipment and methods are used in lessons. The aim of this research to study on this programme was constructed in 1992 - 1993 education season. This study will be helpful for the ones who will do improvement works for this programme in terms of providing required data. The research was done according to the data taken from the questionnaires which were sent to 278 students that are 10 percent of 2773 registered ones to the Social Sciences, Prograduate Programme in Anadolu Universty Distance Learning Faculty in Istanbul in 2001 - 2002 education season. The data of the research in the model of describing investigation are collected with the questionnaire that Prof. Dr. Ayhan HAKAN used in his research 'The study of West Europen Distance Learning Programmes.' The questionnaire is taken from 7 headings and 37 questions. This headings are personal knowledge, questions related to the programme, the content of the books, television programmes, quizes, exam method and exam evaluation. The frequency and percentage of each question in the questionnare was taken and the judgements that are highly agreed at are evaluated in terms of gender, age, and class and working conditions.