Ara dönem finansal raporlama ve Türkiye uygulaması
The Implementation of financial reporting in Turkey
  1. Tez No: 117190
  2. Yazar: HÜSEYİN BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ARA DÖNEM FÎNANSAL RAPORLAMA VE TÜRKİYE'DE UYGULAMASI Hüseyin BAŞ İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2002 Danışman: Doç. Dr. Necdet SAĞLAM Muhasebenin bilgi üretme fonksiyonunu yerine getiren finansal raporlar, hangi ara dönemlerde ve ne şekilde düzenlenmeleri gerektiği bu çalışmada ele alınmıştır. Finansal rapor ve finansal tablo ayrımı ile finansal raporlamanın tarihçesi üzerinde durulmuştur. Ara dönem finansal raporların kuramsal olarak nasıl düzenlenmesi gerektiği ve Türkiye'deki uygulanmasının bir parçası olan geçici vergi uygulaması anlatılmıştır. Ayrıca ara dönem finansal raporlamanın (A) Şirketindeki uygulaması gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Financial reports, which carry out the function of knowledge production of accountancy and how often and how they should be prepared have been explained in this research. The difference between Financial Reporting and Financial tables and the history of Financial Reporting have been taken into consideration. How theorically the Financial interim reports should be arranged and the temporary tax application which is a part of implementation of interim Reporting in Turkey have been stated. Moreover, the implementation of Financial interim Reporting in (A) Company has been shown as an example.