Otel işletmelerinde çalışan servis personelinin etik davranışları üzerine bir araştırma
A Research about the ethical behaviours of service employees in hotel industry
- Tez No: 117194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM AKOĞLAN KOZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ OTEL İŞLETMELERİNDE ÇALIŞAN SERVİS PERSONELİNİN ETİK DAVRANIŞLARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Gülnur KARAKAŞ Turizm ve Otel İşletmeciliği Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2002 Danışman:Doç.Dr. Meryem AKO0LAN KOZAK“Ahlak felsefesi”olarak da bilinen etik, ahlaksal olarak neyin iyi neyin kötü ya da neyin doğru neyin yanlış olduğu ile ilgilenir. Bireylerin ve örgütlerin davranışlarının etik yönleri son zamanlarda dikkat çeken konuların başında gelmektedir. Otelcilik sektöründe çalışan personelin davranışları ise, verilen hizmetteki kaliteyi, müşteri memnuniyetini ve personelin iş tatminini etkilediğinden, etik kavramı bu sektörde özel bir öneme sahiptir. Beş yıldızlı otel işletmelerinin yiyecek ve içecek departmanlarında çalışan servis personelinin bireysel, örgütsel, yönetsel ve mesleki etik davranışlarına uyma düzeylerini ortaya koymak amacıyla yapılan bu araştırma ile otelcilik sektöründe etik bilincinin oluşması sağlanarak etiğin bu sektörde kurumsallaşmasına katkıda bulunulması ve sektöre yeni bir yapılanma kazandırılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Ethics, known as“Moral philosophy”, interests with“what the good and the worse or what the true and the false is”in a moral perspective.The ethical aspects of individuals' and organizations' behaviours arc in the most important place in attracted topics in recent times. When we examine behaviours of employees in hotel industry, because their behaviours effect quality of the service, customer satisfaction, and employees' job satisfaction, ethics concept has a special importance. With this research, which has been done far revealing of five star hotels' food and beverage departments' service employees' individual, organizational, managerial, and professional ethics obeying level, it has been aimed to obtain ethics conscious in hotel industry, to support forming of ethics in this industry and to acquire a new structure to the industry.