Kişiye özel kitlesel üretim sistemi ve otomotiv sektöründeki bayilere yönelik bir araştırma
Mass customization and a research for dealers in automobile sector
  1. Tez No: 117202
  2. Yazar: NURDAN SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RIDVAN KARALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Üretim; bir ürün ya da hizmetin, insan gücü, materyal ve donanım kullanılarak ortaya konmasıdır. Üretim, ilk çağlardan günümüze kadar iletişim hızının artmasına, teknolojik ilerlemelere, uzmanlaşmaya, ürün ve hizmet çeşitlendirmesine bağlı olarak gelişmiştir. Günümüzde üretimdeki teknolojik ilerlemelerin yanı sıra, ürünü ve hizmeti satın alan tüketiciler de iletişim teknolojisindeki gelişmelere bağlı olarak, ürün ve hizmetler konusunda daha çok bilinçlenmişlerdir. Tüketiciler, istek ve gereksinimlerini tam olarak karşılayabilme ve kendilerine uygun ürün ve hizmeti bulma çabasına girmişlerdir. Tüketicilerin bu çabaları işletmeleri, gelişmiş üretim teknolojilerini kullanarak tüketicilerin istek ve gereksinimlere uygun ürün ve hizmetleri hızlı, düşük maliyette üretmeye yöneltmiştir. İşletmeler, müşterilerin istediği herhangi bir şeyi, herhangi bir zamanda ve bir yerde, istedikleri herhangi bir yolla ve ödeyebilecekleri bir fiyatla sağlayabilmek için kişiye özel kitlesel üretim sistemini geliştirmişlerdir. Kişiye özel kitlesel üretim sistemi; ürün ve hizmetleri kişiselleştirmesinin yanı sıra ürün ya da hizmetin fiyatı, dağıtımı ve tutundurma çabalarında da kişiye özel uygulamalar getirmiştir. Tezde yapılan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kişiye özel kitlesel üretim sistemi kavramı ve boyutları açıklanmaktadır. İkinci bölüm, ürün, fiyat, dağıtım ve tutundurma çalışmalarının kişiye özel kitlesel üretim sisteminde uygulanması ile ilgilidir. Üçüncü bölümde ise, Türkiye'de otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bayilerin, kişiye özel kitlesel üretim sistemini uygulamalarına yönelik çalışmaları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Production means achieving a product or a service by employment, material and equipment. Up to now, production has developed depending on increase in communication speed, technological improvements, specialization and variety of product and service. Today, besides the technological improvements, consumers buying the product or the service has become more conscious because of the innovations in communication technology. Consumers try to compensate their desires and needs completely and try to find the suitable product or service for themselves. Consumers' efforts have led the companies produce the suitable products and services much more rapidly and with a lower cost in accordance with the consumers' desires and needs. Companies have developed mass customization, in which consumers receive any thing they want, at any time and anywhere, by any way and at any price that they can afford. Mass customization not only customize products and services but also presents private applications in price, place and promotion of the product or service. The study in this thesis consists of three chapters. In the fist chapter, concept and dimensions of mass customization are explained. The second chapter is related with the application of the efforts on product, price, place and promotion in mass customization. In the third chapter, there is a research on dealers in automotive sector which apply mass customization.