İşletmelerde bilgi yönetimi ve Arçelik A.Ş.'de yürütülen bilgi yönetimi sürecine ilişkin uygulama çalışması
Knowledge management in business enterprises and application studies of knowledge management process performed in Arçelik Associated Company
  1. Tez No: 117203
  2. Yazar: NAZİK NAZAN ÖRNEK PINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELİL KOPARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ İŞLETMELERDE BİLGİ YÖNETİMİ VE ARÇELİK A.Ş.'DE YÜRÜTÜLEN BİLGİ YÖNETİMİ SÜRECİNE İLİŞKİN UYGULAMA ÇALIŞMASI Nazik Nazan ÖRNEK PINAR. İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2002 Danışman: Prof.Dr. Celil KOP ARAL Günümüzde, işletmelerin en önemli kaynaklarından biri şüphesiz bilgidir. Bilgiyi, bir kaynak olması, maliyetinin düşüklüğü ve katma değer üretebilen bir özellik taşıması nedeniyle iş hayatında avantajlar sağlayan bir güç olarak görmek mümkündür. Bilgi, aynı zamanda işletmeler için yol gösterici bir unsurdur. Özellikle işletme yönetiminde kritik bir öneme sahip olan kararların alınmasında bu yol göstericilik kendini hissettirmektedir. Bilgi toplumu süreciyle, bilginin ağırlıklı olarak teknoloji ile birbirini tamamlayan bir girdi olarak kullanılması ve ilerleyen süreçte bilginin ve bilgi teknolojilerinin ekonomik alanda yer alması, bilginin iş dünyasında sınırsız bir güç olarak görülmesini mümkün kılmıştır. Bilginin bir güç olması şüphesiz işletmeler için büyük önem taşımaktadır. Ancak bilginin kontrolsüz yönetimi, işletmelere bir başarı getirmeyecektir. Bu nedenle bilginin işletmelerde fayda sağlayabilmesi amacıyla sistematik bir biçimde yönetilmesi şarttır. Bu bağlamda bilgiden fayda sağlayabilmenin kilit unsuru olan bilgi yönetiminin uygulanması gereklidir. İşletmeler, bilgi yönetimi aracılığıyla bilginin toplanması, üretilmesi, dağıtımı, paylaşımı ve kullanımını en etkin ve verimli bir biçimde sağlayabileceklerdir.HI Bu çalışma, bilgi ile ilgili kavramların genel olarak açıklanmasını ve işletmelerde bilgi yönetimi sürecinin incelenmesini kapsamaktadır. Bilgi yönetimi sürecinin ele alınmasında, bilgi yönetiminin uygulanışı, özellikleri, sahip olduğu unsurları, aşamaları, organizasyonda yarattığı dönüşümleri, diğer faktörlerle ilişkisi ve başarısı için yapılması gereken faaliyetleri ayrı ayrı ancak konunun bütünlüğünü bozmadan incelenerek çalışma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Today, one of the most important sources of business enterprises is certainly knowledge. It is possible to regard knowledge as a potential which provides advantages in business because it is a source, its cost is low and it produces supplementary value. Knowledge is also a guide for enterprises. Especially, when decisions of great importance are made by the management, the presence of this guide is felt. By using knowledge as an input that usually becomes a whole with technology and by having a part in economic field during the advance of process of knowledge and information technologies, knowledge was considered as an unlimited potential. Being a potential knowledge is certainly very important for enterprises. But the uncontrolled management of knowledge will not lead to success. Therefore, to benefit from knowledge in, it has to be controlled systematically. In this respect, to take advantage of knowledge, the key point is to apply knowledge management. Enterprises will be able to collect, produce, distribute, share and use knowledge in the most efficient and effective way. This study includes the general explanation of concepts related to knowledge and the investigation of knowledge management process in enterprises. In this study the characterisitcs of knowledge management, its components, its levels, transformations in the organisation, its application, its relation with other factors and necessary activities in order to be successful were carried out by investigating them seperately without spoiling the entireness.