İşletmelerde takım oluşturma süreci, takım çalışmalarını etkileyen faktörler ve Türk Demirdöküm A.Ş.'de bir uygulama
The Process of formation of teams in firms(companies), the factors affecting team works and an application to Türk Demirdöküm A.Ş.
- Tez No: 117216
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNEŞ BERBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU İŞLETMELERDE TAKIM OLUŞTURMA SÜRECİ, TAKIM ÇALIŞMASININ VERİMLİLİĞİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER VE TÜRK DEMİRDÖKÜM A.Ş.'DE BİR UYGULAMA Maver ARGIÇ İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2001 Danışman: Prof. Dr. Güneş BERBEROĞLU Takımlar önceden belirlenmiş amaçları ve hedefleri başarma doğrultusunda birlikte çalışan üyelerden oluşur. Günümüzde çoğu işletme daha iyi örgütsel başarı elde etmek için takım çalışmasına yönelmektedir. Çok sayıda örnek işletme takım oluşturma çalışmalarına yönelmiştir. Nabisco, Citicop, Crhysler, General Foods, GE ve Honeywell'in bu çalışmaları başlatan ilkler arasında yer aldıkları bilinmektedir. Xerox rekabetsiz çalışma ortamını geliştirmek ve değerlendirmek için takım yaklaşımını kullanan ilk işletme olmuştur. Çalışma takımları üzerindeki son on yıllık gelişmeler yöneticileri ve profesyonelleri tereddüt içinde bırakmıştır. Takımlara olan ihtiyacı herkes bilmektedir.(en azından bazı örgütsel görevler için) ve onların önemi gitgide daha iyi anlaşılmaktadır. Ancak yüksek performanslı takımlara duyulan ihtiyaç artmaya devam ederken, onları yaratma ve.sürekliliğini sağlama yeteneğinde fazla bir ilerleme olmamıştır cunki takım çalışmasının verimliliğini engelleyen bir takım faktörler bulunmaktadır. Ne yazık ki, süreçte yeterliliğin, sonuçlarda daha fazla güvenin olması gerektiği yerde, daha ziyade hayal kırıklığı, boşa kürek çekme ve kurallara uymamaya rastlanmaktadır. Araştırmada, örgütsel devamlılık için şart olan çalışma takımlarının oluşturulması ve takımların verimli çalışmasını etkileyen faktörler incelenmiştir. Teorik bilgiler ışığında Türk Demirdöküm A.Ş.'de; takımlar ve yöneticiler bazında anket uygulanmış çıkan sonuçlar analiz edilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT THE PROCESS OF FORMATION OF TEAMS IN FIRMS(COMPANIES), THE FACTORS AFFECTING TEAM WORKS AND AN APPLICATION TO TÜRK DEMİRDÖKÜM A.Ş. Maver Argıç İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2001 Danışman: Prof. Dr. Güneş BERBERO?LU Teams are consist of the members who are working together to reach the predetermined goals. Today, most of the firms tend to adopt the team work to achieve better organizational success. Many firms have adopted the team works. Some of the first adopted companies are Nabisco, Citicop, Crhysler, General Foods, GE and Honeywell. Xerox is the first company to use the team approach to develop and evaluate the uncompetitive working environment. Developments in team works in last decade made the both managers and professionals ucertain. Today, everyone knows that they need teams and start to understand their importance better. Although there is increasing needs to teams, it is hard to say that there is an increase in ability to create teams and making the teams permanent, because there are serious obstacles (factors) preventing teams functioning efficiently. Unfortunately, at the end we observe more disappointment and disobeyness to the rules instead of sufficiency in process. In our research, we examine how the teams are formed and the factors affecting the efficiency of teams. In the light of the theory, we survey the teams and manegers in Türk Demirdöküm A.Ş. and evaluate the results.