Seramik sektöründeki yönetim sorunları
Management problems in ceramic sektör
  1. Tez No: 117235
  2. Yazar: GÜLCAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERMANİ MAVİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖZÜ I ¦' ¦ ' SERAMİK SEKTÖRÜNDEKİ YÖNETİM SORUNLARI Gülcan ŞAHİN İstetme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2002 Danışman: Doç. Dr. Fermam" Maviş Bu çalışmada Türkiye'de faaliyet gösteren seramik işletmelerinin yönetim faaliyetleri incelenerek, seramik işletmelerinde etkili olan yönetim yaklaşımları ve yönetim ile ilgili problemlerinin neler olduğu ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, anket ve mülakat tekniği kullanılarak işletmelerin orta ve üst düzey yöneticileri ile görüşülmüştür. Türk seramik sektörü, bu güne kadar iç ve dış pazarlardaki potansiyeli değerleyerek Türkiye ölçeğinde en hızlı gelişen sektörlerden birisi olmuş, dışa açılma çabalarında bu güne kadar eriştiği sonuçlar ve sahip olduğu güçlü yanlarla bundan sonra da uluslar arası pazarda etkili olabileceğini ortaya koymuştur. Ancak günümüz koşulları hızla değişmektedir, işletmelerin, içinde bulunduğumuz ortamda değişen çevresel koşullar yanında, gelecekte oluşabilecek değişiklikler içinde aktif uyum sağlayacak önlemleri önceden tasarlamaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MANAGEMENT PROBLEMS IN CERAMIC SECTOR Gülcan ŞAHİN İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2002 Danışman: Doç. Dr. Fermanı Maviş In this theisis, Turkey's first 500 industriel ceramic companies approachment to management and the management problems are researched. On this purpose, interview techiqiues were used in the meetings with the managers of those factories. Turkish ceramic sector one of the fastest developing sector in the market of Turkey and abroad proves its potential be effective in international area. However the conditions are varying very fast nowadays, so the companies must be awere of the possible changes in the market and be preapered to adapt it.