Enflasyonun gelir ve kurumlar vergisi yükümlüleri üzerindeki etkileri ve bu etkileri gidermek için alınan önlemler
Effect of inflation on the tax payers
- Tez No: 117236
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ENFLASYONUN GELİR VE KURUMLAR VERGİSİ YÜKÜMLÜLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ VE BU ETKİLERİ GİDERMEK İÇİN ALINAN ÖNLEMLER Melih ÇİLDİR Maliye Teorisi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 2002 Danışman: Prof. Dr. Fazıl Tekin Enflasyon vergiler üzerinde etkide bulunarak vergi yükümlülerini olumsuz yönde etkilemektedir. Yükümlüler üzerindeki enflasyonun olumsuz etkilerini gidermek için Türk Vergi Kanunları'nda birtakım düzenlemelere yer verilmiştir. Bu çalışmanın birinci bölümünde enflasyonun Gelir ve Kurumlar Vergisi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Enflasyonu Gelir Vergisi matrah ve tarifesine etkisi, bilanço üzerine etkileri, gelir vergisi tahsilatındaki gecikmeye etkisi, gelir tablosu üzerindeki etkisi ve gelir vergisinde muaflık ve istisnalar üzerindeki etkisi ile aynı şekilde Kurumlar Vergisi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Gelir ve Kurumlar Vergisi yükümlülerini enflasyona karşı koruyan yöntemler incelenmiştir. Katsayı yöntemi, endeksleme yöntemi, stok değerleme yöntemleri incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise Türk Vergi Sistemi'nde enflasyonun etkilerine karşı alınan diğer önlemler üzerinde durulmuştur. Yeniden değerleme, yatırım indirimi, geçici vergi gibi yöntemler incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirme sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Inflation negatively affects the tax payers. Turkish Tax Laws contain certain regulations to eliminate this negative effect on the tax payers. The first chapter, examines the effect of inflation on income tax. The effect of inflation on tax tariff and tax base, on balance sheet, on delay of income tax colletion. exemption, exception and discuant are examined. The second cehapter, examines the ways which protect income and corporation taxpayers againest inflation. The third chapter, examinates the other ways in Turkish Tax Laws which protect income and coorporation taxpayers against inflation.