İşletmelerin başarısında temel faktör olarak liderlerin oynadığı rollerin incelenmesi ve on özel sektör sanayi işletmesinin liderleri ile yapılan bir araştırma
Research on the role of leaders in the success of establishments and evaluations with the leaders of ten private sector companies
  1. Tez No: 117251
  2. Yazar: PELİN SEVGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAN ÖZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU İŞLETMELERİN BAŞARISINDA TEMEL FAKTÖR OLARAK LİDERLERİN OYNADIĞI ROLLERİN İNCELENMESİ VE ON ÖZEL SEKTÖR SANAYİ İŞLETMESİNİN LİDERLERİ İLE YAPILAN BİR ARAŞTIRMA Pelin SEVGİ İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 2002 Danışman: Prof. Dr. İnan ÖZALP Örgütlerde başarı için gerekli olan unsurlardan en önemlisi yöneticilerdir. Günümüzde yöneticilere bakış açısı değişmiş, lider niteliği taşımak önem kazanmıştır. Örgütlerin başarısında liderlerin oynadığı roller yöneticilikten daha kapsamlı bir hal almıştır. Örgütlerine bir vizyon kazandırmaları, bu vizyonu vizyonu örgütde paylaşılır hale getirmeleri, değişimi yönetmeleri, öğrenen bir örgüt kültürü yaratarak, astlarına gelişme ve yetişme olanağı sağlamaları, etkili bir iletişim ağı kurarak bilgi paylaşımını, yaratıcılığı desteklemeleri örgütün başarısı için liderlerin oynadıkları rollerdir. Araştırmada, bu rolleri Türkiye ortamında lider niteliği taşıyan başarılı şirket sahibi ve liderlerinin ne derece uygulayabildikleri incelenmiştir. Araştırmanın amacı, liderliğin uygulamaya nasıl aktarıldığı ve sorunların çözümünde hangi liderlik davranışlarının gösterildiğini saptamaktır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT RESEARCH ON THE ROLE OF LEADERS IN THE SUCCESS OF ESTABLISHMENTS AND EVALUATIONS WITH THE LEADERS OF TEN PRIVATE SECTOR COMPANIES Pelin SEVGİ Department of Business Administration Anadolu University institute of Social Sciences, April 2002 Administrator: Prof. Dr. İnan Özalp The most important factor in the success of organizations is their managers. Nowadays, management concepts have changed and being a leader has gained importance. The roles played by the leaders for the success of the organizations have become a greater aspect than management. These roles which bring success to their organizations are; bringing a new vision in their organization, creating possibilities of devolopment and progress to their subordinates, establishing an effective network system to share information and supporting creativity. At this research, an analysis was made regarding the top Turkish companies on to which extent their owners and leaders play these roles. The aim of the research was to find out how these leaders apply these points in their management and what leadership behaviour is taken up to solve problems.