Termal otel işletmelerinde stratejik pazarlama planlaması ve Afyon ilinde bir uygulama
Strategic marketing planning in termal hotels and an application in Afyon
  1. Tez No: 117252
  2. Yazar: HATİCE GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TERMAL OTEL İŞLETMELERİNDE STRATEJİK PAZARLAMA PLANLAMASI VE AFYON İLİ'NDE BİR UYGULAMA Hatice GÜNEY Turizm ve Otel İşletmeciliği Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 2002 Danışman: Prof. Dr. Necdet TİMUR Bu çalışma, Afyon İl Merkezinde faaliyet gösteren termal otel işletmelerinin pazarlama faaliyetlerini nasıl yürüttükleri ve stratejik pazarlama planlamasından ne ölçüde yararlandıklarını belirlemeye yöneliktir. Stratejik pazarlama planlaması, işletmelerin amaçları ve kapasiteleri ile sürekli değişen pazar koşullan arasında uyum sağlamalarına yardımcı olarak, pazarlama kaynaklarını en etkin şekilde kullanmalarını sağlar. Özellikle termal turizm sektöründe yaşanan gelişmeler dikkate alındığında, üstün nitelik ve nicelikte jeotermal kaynaklara sahip Afyon ilinde faaliyet gösteren termal otel işletmelerinin kendileri için fırsat yaratan unsurları değerlendirmeleri, tehdit unsuru olan çevresel koşulları fırsatlara dönüştürmeleri bu işletmelerin termal pazarda rekabet üstünlüğü sağlamalarına neden olacaktır. Araştırma kapsamında yer alan termal otel işletmelerinde, stratejik pazarlama planlaması süreci durum analizi, pazarlama amaç ve hedeflerin tespiti, hedef pazar seçimi ve pazarlama karmasının geliştirilmesi olmak üzere dört aşamada incelenmiştir. Stratejik pazarlama planlamasının ilk aşaması olan durum analizinde termal otel işletmelerinin kuvvetli ve zayıf yönleri ile sektördeki fırsat ve tehditlerini ortaya koyan bir“Swot Analizi”uygulanmış, değerlendirmeler işletme analizi, sektör analizi, rakiplerin analizi ve müşteri analizi başlıkları altında ayrıntılı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
tu ABSTRACT This study examines the marketing methods currently used by touristic spas in the center of the Afyon administrative district and explores the extent that they use strategic marketing plans. Strategic planning of marketing methods assures the best use of marketing resources while taking into account the vision and he capacities of the enterprise and the constantly changing market conditions. Especially, when the developments in spas are considered, it is possible for these enterprises to turn environmental conditions into opportunities to come out on top in the spas market place. For each resort the strategic marketing planning process, the current situation, the marketing objectives, the target market selection and the development of the marketing mixture are studied. This study examines each of these points on four separate levels. Current situation analysis is the first step of the strategic marketing, in which a“Swot analysis”compares the spa's strengths and weaknesses with the opportunities and threats of the marketing sector. In order to come to a conclusion the framework of this analysis takes into account the enterprise itself, the sector, the competition and the client.