Bakü-Ceyhan Petrol Boru Hattının stratejik önemi
The Strategic role of Bakü-Ceyhan Petrol Pipeline
  1. Tez No: 117258
  2. Yazar: SEVİNDİK MEHRACOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. RIDVAN KARLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
u YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ BAKU - CEYHAN PETROL BORU HATTI'NIN STRATEJİK ÖNEMİ Sevindik MEHRACOV İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2002 Danışman : Prof. Dr. Rıdvan KARLUK Ülkeler sürdürülebilir kalkınmalarını gerçekleştirmek için enerjiye ihtiyaç duy maktadırlar.Enerj inin ise, güvenilir kaynaklardan sağlanması gerekmektedir. Türkiye'nin dış alımının büyük bir kısmını petrol oluşturmaktadır.Bu petrolün büyük bir bölümü ise Orta Doğu ülkelerinden ithal edilmektedir.Stratejik öneme sahip mal ve hizmetlerin dış alımlarında ülke ve kaynak çeşitlendirilmesine gidilmesi, ileride doğabilecek kriz ortamlarında riskin dağılımı açısından bir çok avantaj sağlamaktadır. Bu çalışmada konu bu yönüyle incelenmekte ve Baku - Ceyhan Petrol Boru Hattı' nın stratejik önemi vurgulanmaktadır. Tez 7 bölümden oluşmaktadır.Birinci ve ikinci bölümlerde petrol sektörü ile ilgili bilgi verilmektedir.Üçüncü, dördüncü ve beşinci bölümlerde Azerbaycan petrolünün üretimi ve nakli problemleri, yapılan anlaşmalar ve üretilecek petrolün uluslararası piyasalara ulaştırılması için ortaya atılan alternatif boru hattı güzergahları ile ilgili bilgi verilmektedir. Altıncı ve yedinci bölümde ise, petrol politikaları ve Baku - Ceyhan Petrol Boru Hattı' nın hem Türkiye, hem de Azerbaycan açısından stratejik önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE STRATEGIC ROLE OF BAKU - CEYHAN PETROL PIPELINE Sevindik MEHRACOV Department of Economics Anadolu University Social Sciences Institute January 2002 Advisor : KARLUK, Rıdvan, Professor Countries need energy for continuous development. Therefore, in the long term, the sources of energy need to be reliable.Turkey imports petrol form other countries, especially from Middle East countries. In this study, the strategic importance of Baku - Ceyhan pipeline was examined and emphasized.This study consists of seven chapters.In the first and second chapters, related literature about petrol sector was reviewed.In the third, fourth, and fifth chapters, the production and transportation issues, petroleum agreements, the transportation of produced petrol to the international market, and alternative transportation route or pipelines of Azerbaijan petrol were discussed and examined.In the sixth and seventh chapters, petrol policies and the strategic importance of Baku - Ceyhan pipeline to both Turkey and Azerbaijan were examined, emphasized, and recommended.