Yeni ürün geliştirme sürecinde hedef maliyetlemenin rolü ve Isıtaş Soba Sanayi ve Ticareti Anonim Şirketi'nde bir uygulama
The Role of target costing in new product developping and an application at Isıtaş Stove Company
- Tez No: 117257
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU YENİ ÜRÜN GELİŞTİRME SÜRECİNDE HEDEF MALİYETLEMENİN ROLÜ VE ISITAŞ SOBA SANAYİ VE TİCARETİ ANONİM ŞİRKETİ'NDE BİR UYGULAMA Ahmet KINACI İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2002 Danışman: Yrd.Doç.Dr.Adnan SEVİM Bir şirketin hayatta kalması ve diğer işletmelerle değişen ekonomik şartlarda rekabet edebilmesinin yolu, o şirketin geliştireceği ürünlerle yakından ilgilidir. Üretici firmalar artık, pazara uygun ve teknolojik ürünler üretmek durumundadırlar. Piyasadaki rekabet, işletmelerin rahat davranmalarını engellemektedir. Dolayısıyla işletmeler, organizasyonlarına pazar merkezli bir yönetim yerleştirmeli ve müşteri odaklı tasarım ve maliyet sistemleri geliştirmelidir. Artık işletmeler, ürünlerin fiyatlarını kendisi değil pazarı baz alarak belirlemektedir. Bu durumda yeni ürün geliştirme sürecinde hedef maliyetleme sistemi önemli hale gelmektedir. Hedef maliyetleme, stratejik bir kâr ve maliyet yönetimi süreci olarak ortaya çıkmaktadır. Hedef maliyet, pazar payına ulaşabilmek için kullanılan satış fiyatına göre hesaplanan, pazar bazlı maliyeti ifade etmektedir. Hedef maliyetleme, yeni bir ürün için kabul edilebilir en yüksek maliyetin belirlendiği bir süreçtir. Bu çalışmada; yeni ürün geliştirme ile ilgili kavramlar açıklanmış, yeni ürün geliştirme süreci ve hedef maliyetleme aşamaları ortaya konmuş, Isıtaş Soba Sanayi ve Ticareti Anonim Şirketi'nde bir uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The way that a company can continuous its life and can rivals with the changing economical conditions is closely related to products that the company will develop. The producing firms must produce market-oriented and technological products any more. Competition in market consisting in developments happening in the world prevents that companies behave compfortably. Therefore, companies must place their organizations a market-focused management understanding and develop systems of customer-focused design and cost. Therefore companies do not determine the prices of product themselves but determine by being based on market. In this matter, in the new product development process the target costing view has a great importance. Desire of controlling their costs about activities that a company make to arrive their targets requires appropriating the cost management.Thus, target costing reveals as a strategical profit and cost management. Target cost expresses market-based cost calculating according to the selling price used to arrive market share.Target costing is a process that the highest acceptable cost is detemined for a new product. In our study; by being explained terms of developing the new product, process of developing the new product and target costing stages an application has been made in joint-stock company of industry and trade of stove of Isıtaş.