Sağlıklı kentleşme: Yaklaşımlar, göstergeler ve örnek kent bazında karşılaştırmalı analiz
Healthy urbanization: Approaches, indicators and a comparative analysis at a sample city base
  1. Tez No: 117262
  2. Yazar: SERAP ŞEHNAZ YAREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜVİT OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU SAĞLIKLI KENTLEŞME: YAKLAŞIMLAR GÖSTERGELER VE ÖRNEK KENT BAZINDA KARŞILAŞTIRMALI ANALİZ Serap Şehnaz YAREN İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül-2002 Danışman: ProLDr.Nüvit OKTAY Çalışma üç bölümden meydana gelmiştir. İlk bölümde kent ve kentleşme kavramları incelenmiştir. Yanısıra kentleşme ile ilişkili kavramlarda ele alınmıştır. Aynı zamanda Dünyada ve Türkiye'de kentleşme bu bölümde açıklanmıştır. İkinci bölümde sağlıklı kentleşme ve ilişkili kavramlar açıklanmıştır. Diğer taraftan sağlıklı kentleşmenin ekonomik etkileri ve Avrupa Kentsel Şartı Yaklaşımı, Dünya Sağlık Örgütü 'nün Sağlıklı Şehirler Yaklaşımı ve W.Mercer'in Yaşanabilir Kentler Yaklaşımı gibi sağlıklı kentleşme yaklaşımları da bu bölümde tartışılmıştır. Son bölümde örnek kent Eskişehir sağlıklı kentleşmenin hangi noktasında olduğunu değerlendirebilmek için sekiz seçilmiş göstergeye göre bazı Avrupa şehirleri ve ülkeleriyle karşılaştırılmıştır. Sonuç kısmında sağlıklı kentleşme için bazı önlemler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The study includes three parts. In the first part, the concepts of“urban”and urbanization have been examined in addition to the related concepts of urbanization. Meanwhile, urbanization in the world and in Turkey has been explained in that part. Healthy urbanization and related concepts have been explained in the second part. On the other hand economic effects of healthy urbanization and approaches of healthy urbanization such as European Urbanization Condition Approach, World Health Organization's Healthy Cities Approach and W.Mercer's Livable Cities Approach have also been discussed in that section. In the last part, a sample city of Turkey Eskişehir, has been compared with some European cities and countries according 8 selected indicators in order to evaluate at what point of healthy urbanization it is. At the end some coutions for healthy urbanization have been suggested.