Vakıf gayrimenkullerinin yatırım ortaklığı modeli ile değerlendirilmesi
Evaluation of vakıf real estates by model of real estate investment trust
- Tez No: 117268
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN SEVİL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 94
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZIJ VAKIF GAYRİMENKULLARININ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI MODELİ İLE DEĞERLENDİRİLMESİ Nilüfer TOZLU İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2002 Danışman: Prof.Dr. Güven SEVİL Gayrimenkullere bağlanan değerlerin ekonomik sisteme katılamadığı durumlarda, gayrimenkule yapılan yatırımlar ölü yatırımlar olarak değerlendirilmektedir. Ancak gayrimenkullerin likit hale getirilerek ekonomik sisteme katılması menkul kıymetleştirilmeleri ile mümkün olabilmektedir. Gayrimenkul yatırım ortaklıkları ihraç ettikleri hisse senetleri ile portföyde yer alan gayrimenkul ve gayrimenkul projelerinin finansmanını gerçekleştirmekte, böylece küçük yatırımcıların birikimleri çok büyük projelere kaynak olabilmektedir. Küçük yatırımcı, tasarruflarını doğrudan gayrimenkul yerine, gayrimenkul yatırım ortaklığı hisse senetlerini satın almak sureti ile değerlendirdiğinde likiditeden yararlanmakta, dolayısıyla istenildiği zaman ortaklık hisse senetlerini borsada nakde dönüştürebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve işleyişlerini ortaya koymak ve gayrimenkul yönünden zengin bir kuruluş olan Vakıflar Genel Müdürlüğü 'nün taşınmazlarının, gayrimenkul yatırım ortaklığı modeli çerçevesinde değerlendirilmesi ve bu değerlendirmenin sonuçlarını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT When the values which are bound to real estate cannot be included in the economic system, the investments in real estate are called as poor investments. However, it is possible to include real estate in economic system by making real estate liquid with securitization. Real estate investment trusts finance real estates in portfolio and individual projects with shares which they export. Thus, small investors savings can be a source of big projects. When small investors utilize their savings by buying real estate investment trust shares instead of real estate, they make use of liquidity. As a result, they can change real estate investment shares into cash in stock market when it is wanted. The aim of this study is to indicate real estate investment trusts and their working, to evaluate the immovable properties of Vakıflar Genel Müdürlüğü, which is a rich establishment in terms of real estate, in the frame of real estate investment trust model and also to present the results of this evaluation.