Yapı malzemesi olarak cam ve mekan tasarımında kullanımı
Glass as construction material and usage in space design
  1. Tez No: 117285
  2. Yazar: GONCA KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL NALÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖZÜ YAPI MALZEMESİ OLARAK CAM VE MEKAN TASARIMINDA KULLANIMI Gonca KARABULUT İç Mimarlık Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2002 Danışman: Doç. Dr. Meral NALÇAKAN Cam, insanoğlunun keşfettiği en dikkate değer malzemelerden biridir. Keşfedildiği ilk günden beri, kullanım alanı giderek yaygınlaşan camın, mimari ve yapısal bir çok gereksinimin karşılanmasında da kullanıldığı bilinmektedir. İnsanoğlunun ışığa olan gereksinimi, camı, mekan tasarımının vazgeçilmez bir parçası haline getirmiştir. Gelişen teknoloji ve çağdaş mimari gereksinimlerle cam, ışığı mekan içerisine almanın ötesinde çok farklı boyutlar ve işlevler kazanmıştır. Tarihi süreç içerisinde cam, mekan kurgusuna ilk olarak pencere ile katılmaktadır. 20. yüzyılda gelişen üretim teknolojisi camın, mekanın tüm bileşen ve öğelerinde kullanılmasını olanaklı kılmaktadır. Cam, yatay ve düşey mekan kurucu yüzeylerde, taşıyıcılarda ve mekanın estetik görünüm kazanması istenen tüm bileşenlerinde tercih edilen bir malzeme haline gelmektedir. Yalnızca gün ışığı ve görüntüyü içeri alan bir malzeme olmanın ötesinde, yapılara kazandırdığı estetik görünüm ve işlevsellik, camı mekan tasarımında her geçen gün daha ileriye götürmektedir. 21. yüzyılda cam, sanat ve tasarım alanının en geniş parçası olarak kabul edilmektedir. Çalışmada; camın ilk kullanımlarından 21. yüzyıla gelene kadar, gelişen üretim teknolojileri doğrultusunda mekan tasarımı üzerine etkileri ve uygulama olanağı bulduğu tasarımlar ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
uı ABSTRACT GLASS AS A CONSTRUCTION MATERIAL AND USAGE IN SPACE DESIGN Gonca KARABULUT Interior Architecture Main Art Branch Anatolian University Institute of Social Sciences, September 2002 Advisor: Meral NALÇAKAN Assistant Professor Glass is one of the outstanding materials which is invented by humanbeings. It is known that the usage fields of the glass is being widespread gradually and is used for meeting the most common constructional needs since its very first invention. Humanbeings needs to the light have made the glass one of the essential part of the place designing. Glass with the developing technologies and architectural needs, have gained more dimensions and functions than taking the light inside. During the historical period, glass takes part in the place assembly as window. 20th centuries improving technologies gives glass the opportunity to be used with its all contents and components. Glass is becoming a preferable material at vertical and horizantal faces, conveyors and any components which is desired to be more aesthetical. Beyond being a material which only takes view and light inside, the aesthetical apperance and the functionality push the glass forward gradually. In the 21th century glass is accepted as the most wide part of the art and design branches. In this study the effect of glass to place design, parallel to developing technologies, and the designs which have chance to be applied, from first appliers upto 21th century are handled.