Havayolu taşımacılığında küreselleşme ve havayolu işbirlikleri-THY-AO'da bir uygulama
Globalization in airline industry and airline alliances-a case study at Turkish Airlines
- Tez No: 117286
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
11 DOKTORA TEZ OZU HAVAYOLU TAŞIMACILIĞINDA KÜRESELLEŞME VE HAVAYOLU İŞBİRLİKLERİ - THY AO'DA BİR UYGULAMA Ender GEREDE Sivil Havacılık Yönetimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2002 Danışman: Prof. Dr. Mehmet ŞAHİN Günümüzde bir olgu haline gelen küreselleşme havayolu taşımacılığı sektörünü, havayolu işletmesini ve çevresini önemli ölçüde etkilemektedir. Bunların bir sonucu olarak, havayolu işletmelerinin küresel havayolu olma gerekleri giderek artmaktadır. Havayolu işletmelerine küresel özellikler kazandıran yöntem ise diğer havayolu işletmeleri ile işbirliğine gitmektir. Bu nedenle, küreselleşme sürecinin havayolu taşımacılığındaki en önemli sonucu havayolu işbirlikleridir. Küresel hale gelen ve giderek artan rekabet artık havayolu işletmeleri arasında değil küresel işbirliği grupları arasında yaşanmaktadır. Bu tez çalışmasında küreselleşme ve havayolu işbirlikleri arasındaki neden sonuç ilişkileri araştırılmış ve havayolu işbirlikleri ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Birinci bölümde çalışmaya temel oluşturması amacıyla havayolu taşımacılığı sektörü, havayolu işletmeleri ve havayolu taşımacılığı hizmeti üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde genel olarak küreselleşme süreci, havayolu taşımacılığında küreselleşme ve küresel havayolu işletmesi kavramı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde küreselleşme ve havayolu işbirliklerini neden sonuç ilişkileri içinde açıklayan bir yapı geliştirilmiş ve havayolu işbirlikleri ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Dördüncü ve son bölümde, işbirliklerinin önemlerine karşın basan oranlarının düşük olması dikkate alınarak, havayolu işbirlikleri oluşum sürecini ve her bir aşamanın başarısını etkileyen faktörleri açıklayan bir yapı geliştirilmiştir. Daha sonra bu yapı THY'ye uygulanarak THY'nin işbirliği stratejileri belirlenmiştir. Son olarak geliştirilen yapının THY'de uygulanırlığı araştırılmıştır. Küresel bir kimlik kazanmak isteyen THY'nin henüz küresel havayolu olma gereklerini yerine getiremediği görülmektedir. Bu nedenle THY'nin en kısa süre içinde küresel bir işbirliği grubuna girmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT GLOBALIZATION IN AIRLINE INDUSTRY AND AIRLINE ALLIANCES - A CASE STUDY AT TURKISH AIRLINE Ender GEREDE Civil Aviation Management Anadolu University, Institute of Social Sciences, September 2002 Advisor: Prof. Dr. Mehmet ŞAHİN Globalization process being a fact today affect seriously airline industry, airlines and their environment. Consequently, the requirement of being a global airline is increasing gradually. The processes gaining airlines global features are airline alliances. For this reason the most important outcome of the globalization process in the airline industry is airline alliances. Competition which is globalized and gradually increasing is not between airlines but it is now between global alliance groupings. In this study it is researched the relationship between globalization and the airline alliances. In addition to this airline alliances are studied in details. Chapter 1 reviews airline industry, airlines and airline product which are basic subjects of this thesis. In Chapter 2 globalization, globalization in airline industry and the concept of global airline are examined. In Chapter 3 airline alliances are examined in details by developing a conceptual framework that specifies the relationships between globalization and airline alliances. In Chapter 4 by taking into consideration the low success rate of airline alliances in contrast to their importance a conceptual framework was developed explaining the formation process and the factors which had influence on stages of this process. Afterwards this framework put into practice at Turkish Airlines and the alliance strategies of Turkish Airlines were determined. And finally it was investigated whether the framework which was developed in Chapter 4 had been used at THY. It is understood that THY that wants to be a global airline has not yet carried out the fundamental requirements to obtain features of global airlines. Therefore THY has to join as soon as possible to a global airline alliance groupings.