Deprem riski sürecinde Türkiye'de zorunlu deprem sigortası uygulaması
The Application of compulsory earthquake insurance in terms of an earthquake risk in Turkey
  1. Tez No: 117287
  2. Yazar: SELDA KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. C. NECAT BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ DEPREM RİSKİ SÜRECİNCE TÜRKİYE'DE ZORUNLU DEPREM SİGORTASI UYGULAMASI Sekte KARAGÖZ İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2002 Danışman: Prof. Dr. C. Necat BERBEROĞLU Ülkemizin dünyayı saran önemli deprem kuşaklarından biri üzerinde yer alması ve topraklarımızın tamamına yakın bir bölümünün değişik derecelerde deprem riski taşıması dolayısıyla, depremlerin meydana gelme olasılığının sıklığı bu riski Türkiye açısından önemli kılmaktadır. 1999 yılında ülkemizde yaşanan depremlerin ülke ekonomisinde ve sigorta sektöründe yarattığı kayıp boyutları, devletin deprem zararlarının karşılanmasına yönelik yeni model arayışları içine girmesine neden olmuştur. Bu çerçevede, kaçınılması mümkün olmayan deprem afetine karşı etkili önlemler alma çabasıyla, benzer riskler taşıyan ülke uygulamaları incelenerek, Dünya Bankası'nın da desteği ile bir deprem havuz sistemi oluşturulması uygun görülmüştür. Bu sistemin oluşturulmasında, uzun yıllardır ülkemizde uygulanmakta olan deprem sigortasına ilginin azlığı ve bu konuda bilgi ve tanıtım eksikliğine bağlı olarak sigorta bilincinin yetersiz oluşu etken olmuştur. Bu noktada, devletin deprem afeti sonucunda karşılaştığı mali yükü azaltmak ve bu yükün paylaşılmasın» sağlamak için yasal bir düzenlemeyle zorunlu kıldığı bu sigorta sistemi ile sigorta kapsamındaki 13 milyon konutun güvence altına alınması hedeflenmiştir.uı Bu araştırmanın amacı, depremin neden olacağı hasarların hafifletilebilmesine yönelik bu zorunlu sigorta sisteminin içeriğinin ve getireceği faydaların toplum tarafından ne denli anlaşıldığını belirlemek ve deprem sigortasına ilişkin görüşleri yansıtabilmektir. Bunun için yapılan anket çalışmasından elde edilen verilerin değerlendirilmesiyle bazı sonuçlara ulaşılmasına çalışılmıştır. Araştırmaya göre, deprem riskine karşı koruma sağlayan bu yeni sigorta sistemine önem verilmekle beraber, ülkemizin deprem riski yönetiminde geçerli bu sigorta düzenine ilişkin bilgilendirme ve tanıtım çalışmalarına daha fazla yer verilmesi gerektiği, zorunlu nitelik taşıyan bu sigortanın yaptırımlarının tam olarak neler olduğunun bilinmesinin ve Kanun Hükmünde Kararname ile yürütülen bu sigortanın kanunlaşmasının istendiği belirlenmiştir. Zorunlu Deprem Sigortasının ülkemizde gerektiği gibi yürütülebilmesi ve bu sigortaya gerekli katılımın ve sürekliliğinin sağlanabilmesinin, yola çıkış amacına uygun düzenlemelerle ortaya konabilmesine, bu sigortaya duyulacak güven doğrultusunda sigorta kavramının topluma yayılmasını sağlamak için yapılacak yoğun bilinçlendirme faaliyetlerine bağlı olduğu söylenebilir. Bu durumda, risk yayılımının gerçekleştirilebilmesiyle kitlesel poliçe üretiminin sağlanması toplumda sigorta konusunda yeterli bilince sahip olunmasına dayandırılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE APPLICATION OF COMPULSORY EARTHQUAKE INSURANCE IN TERMS OF AN EARTHQUAKE RISK IN TURKEY Selda KARAGÖZ Department Of Economy Anadolu University Institude of Social Science, September 2002 Advisor: Prof. Dr. C. Necat BERBERO?LU Since our country is located on one of the important earthquake zone surrounds the world and almost all of our land carries earthquake risk in alternating degrees, the frequency of earthquake occurance probability makes this risk important in regard to Turkey. The dimensions of the lost in country economy an insurance sector created by earthquakes faced in 1999, caused the government search for new models to compensate the earthquake damages. Therefore, to take effective precoutions against unavoidable earthquakes, by studying the other countries applications which carries similar risks, to form an earthquake pool system is agreed. Formation of this system was being affected by the lack of interest to the earthquake insurance which has been on process in our country for years, lack of knowledge and presentation and lack of conscions about earthquake. At this point, to lessen the financial load faced by government after earthquake, and with this insurance system which is made compulsory by a legislative arrangement to make this load to be shared, 13 million residences comprimised by insurance are targeted to be assuranced.The aim of this research is, to determine how much this insurance system which is related to lessen the damages might be caused by earthquake and it's profits are understood by people and to reflect the opinions about earthquake insurance. By evaluating the information received by research study some conclusions are tried to be reached. Therefore, although an importance is given to this new insurance system which gives protection to the earthquake risk, it is determined that it is necessary to give more importance to information and presentation operations of this insurance system which is affective in the earthquake risk administration of our country, and it is desired to know the sancitions of this compulsary insurance and to enact a law is now only a governmetal decree. Executing the compulsary earthquake insurance in our country and ensuring the necessity participation and put into view and the intensive consciousness activities are being made to extend the insurance concept in direction with confidence to the insurance. In this case, providing mass policy producing by realizing risk spreading can be based upon having enough conscious about insurance.