Electoral political business cycles in Turkey
Türkiye'de seçime bağlı politik iş döngüleri
  1. Tez No: 94948
  2. Yazar: MİNE ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN BERUMENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE SEÇİME BAĞLI POLİTİK İŞ DÖNGÜLERİ Ergün, Mine Master, Ekonomi Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Hakan Berument Nisan 2000 Literatürde Politik İş Döngüleri birçok gelitmit ülke için ampirik olarak test edilmiştir. Bu çalışma, onlardan üç noktada farklılaşmaktadır. Öncelikle, bu çalışma Seçime Bağlı Politik İş Döngüsüleri'nin, geliten market ve kurumlaşma yapısıyla, gelitmekte olan bir ülke konumundaki Türkiye için test edildiği ilk çalışmalar arasında yer almaktadır. İkinci olarak, çalışmada kullanılan veri seti bütün önemli ekonomik politika enstrümanlarını ve göstergelerini, özellikle detaylı bütçe verilerini içermektedir. Son olarak, literatürde yıllık veya üç aylık frekansta veriler kullanılırken, bu çalışmada aylık frekansta veri kullanılmıştır. Ampirik sonuçlar seçim öncesi dönemde gelitleyici bütçe ve para politikalarının uygulandığına dair anlamlı kanıtlar sunmakta ve bunun sonucunda üretimde anlamı bir artış gözlenmektedir. Bununla beraber, seçim öncesi uygulanan genitleyici politikalar, seçim sonrası dönemde yüksek enflasyon olarak etkilerini göstermektedir. Özetle, ampirik sonuçlar birçok gelişmiş ülke gibi Türkiye için de Seçime Bağlı Politik İş Döngüleri 'nin varlığını göstermektedir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ELECTORAL POLITICAL BUSINESS CYCLES IN TURKEY Ergün, Mine M.S., Department of Economics Supervisor: Asst. Prof. Hakan Bemment April 2000 There is an extensive empirical literature testing Political Business Cycles hypothesis for major developed countries. This study differs from those ones at three points. Firstly, this paper is one of the first empirical studies testing Electoral Political Business Cycles in Turkey that is a developing country with developing markets and institutions. Secondly, the data set includes all the important economic policy instruments and indicators, especially the paper uses of extensive budget terms. Finally, the literature studies uses annually or quarterly data, but this paper uses monthly data. The empirical results provide significant evidence of expansionary fiscal and monetary policies prior to elections, leading to a significant increase in output growth. Moreover, pre-election expansionary policies result as higher inflation after elections. Thus, the empirical results suggest that like some of the developed countries Turkey has Electoral Political Business Cycles. Ill