Otistik bireylere adı söylenen rakamın gösterilmesi becerisinin öğretiminde eşzamanlı ipucuyla
The Effectiveness of simultaneous prompting on teaching pointing to the numerals to individuals with autism
  1. Tez No: 117317
  2. Yazar: NURGÜL AKMANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. SEMA BATU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZU OTİSTİK BİREYLERE ADI SÖYLENEN RAKAMIN GÖSTERİLMESİ BECERİSİNİN ÖĞRETİMİNDE EŞZAMANLI İPUCUYLA ÖĞRETİMİN ETKİLİLİĞİ Nurgül AKMANOĞLU Özel Eğitim Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Temmuz 2002 Danışman: Yrd. Doç. Dr. E. Sema B ATU Bu araştırmada, tek-denekli araştırma modellerinden davranışlar arası yoklama evreli çoklu yoklama modeli kullanılarak otistik bireylere adı söylenen rakamın gösterilmesi becerisinin öğretiminde eşzamanlı ipucuyla öğretimin etkililiği araştırılmıştır. Bununla birlikte eşzamanlı ipucuyla öğretimin araç-gereçler arası genelleme etkisi ve uygulama tamamlandıktan bir, iki ve dört hafta sonra izleme etkisi de incelenmiştir. Araştırma, Umut Yolu Zihin Özürlüler Özel Rehabilitasyon Merkezi ve Anadolu Üniversitesi Engelliler Entegre Yüksekokulu Zihin Engelliler Programı'nda eğitime devam eden ve otistik özellikler gösteren üç denekle yürütülmüştür. Araştırmada, her deneğe dokuz rakam öğretilmiştir. Araştırmanın yoklama, öğretim ve izleme oturumlarında siyah-beyaz rakam kartları kullanılmıştır. Genelleme oturumları öntest- sontest şeklinde düzenlenmiş ve günlük takvim yapraklan kullanılmıştır. Oturumların tümü bire bir öğretim düzenlemesi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplamak için, yoklama, izleme ve genelleme oturumları veri toplama formu, eşzamanlı ipucuyla öğretim veri toplama formu ve eşzamanlı ipucuyla öğretim uygulama güvenirliği formu kullanılmıştır. Eşzamanlı ipucuyla öğretimin etkililiğini belirlemek için grafiksel analiz yapılmıştır. Yoklama, öğretim, izleme ve genelleme oturumlarının tümünde doğru tepkilerin tümü pekiştirilmiştir. Yanlış tepkiler ise, görmezden gelinmiştir.m Araştırma bulguları, eşzamanlı ipucuyla öğretimin otistik bireylere adı söylenen rakamın gösterilmesi becerisinin öğretiminde etkili olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda, uygulamanın tamamlanmasından sonraki bir, iki ve dört haftalık süreler sonundaki izleme evresinde de öğrenilenlerin kalıcılığında ve öğrenilen becerilerin farklı araç-gereçlere genellenmesinde etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE EFFECTIVENESS OF SIMULTANEOUS PROMPTING ON TEACHING POINTING TO THE NUMERALS TO INDIVIDUALS WITH AUTISM Nurgül AKMANO?LU Department of Special Education Anadolu University, Institute of Educational Sciences, July, 2002 Supervisor: Assoc. Prof. E. Sema B ATU The purpose of the present study was to examine the effectiveness of simultaneous prompting on teaching pointing to the numerals to individuals with autism. Besides, generalization data across materials and maintanence data one, two and four weeks after the intervention were collected during the study. The subjects of the study were three autistic individuals attending two different schools for children with mental retardation in Eskişehir. During the study, nine numerals were taught to each subject. During the probe, intervention and maintanance sessions black and white numeral cards were used with the subjects. Generalization sessions were conducted with daily calendar pages using a pre-test and post-test design. All sessions were conducted in a one to one environment. Graphical analysis were used to show the effectiveness of simultaneous prompting for correct responses. The results of the study revealed that simultaneous prompting was effective on teaching pointing to the numerals to individuals with autism, as well as on maintenance and generalization.