The minority issue in the context of Turkish-EU relations
Türkiye-AB ilişkileri bağlamında azınlık konusu
- Tez No: 117370
- Danışmanlar: DR. AYLİN GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET TÜRKİYE- AB İLİŞKİLERİ BAĞLAMINDA AZINLIK KONUSU Ercan Laçin Yüksek Lisans, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Tez Yöneticisi: Dr. Aylin Güney Eylül 2002 Türkiye 200 yıldır Batı doğrultusunda ilerlemektedir. Bu gayretin doruk noktasını da Avrupa Birliği (AB) üyeliği oluşturmaktadır. 1999 Helsinki Zirvesi bu sürecin ve Türkiye-AB ilişkilerinin kurumsallaşması olarak algılanabilir. Bu gelişmenin doğal bir sonucu olarak AB Türkiye'nin ekonomik ve siyasi hayatını yakından gözetim altına almaya başlamıştır. Diğer bir deyişle, Türkiye'nin yerine getirmek durumunda olduğu ekonomik ve siyasi ölçütler mevcuttur. Diğer taraftan, bu ölçütler göz önüne alındığında çeşitli problemler baş göstermektedir ve günümüzde katılım sürecinde de bu sıkıntılı ve sorunlu alanlar çeşitlilik arz etmektedir. Bu tez, yukarıda belirtilen problemli alanlardan biri olan azınlıkların korunması konusunu ele almaktadır. Başka bir deyişle, bu tez, Türkiye'nin AB adaylığına tehdit oluşturan azınlık haklan konusuna Türkiye'nin ve AB'nin bakış açılarını ve bu bakış açılarının arasındaki farkı nedenleriyle incelemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE MINORITY ISSUE IN THE CONTEXT OF TURKISH-EU RELATIONS Ercan Laçin Master's Thesis, Department of Political Science and Public Administration Supervisor: Dr. Aylin Güney September 2002 For 200 years, Turkey has moved towards the West. Membership in the European Union (EU) forms the apogee of this endeavor. The European Helsinki Summit can be considered as the institutionalization of this process and Turkey-EU relations. As a natural consequence of this, the EU started to closely monitor the political and economic life in Turkey. In other words, there are economic and political criteria for Turkey to fulfill. However, there are problems regarding these criteria and these problematic areas are various on the way to accession. This thesis considers the issue of minority protection under the heading of political criteria, which is one of the above-mentioned problematic areas. In other words, this thesis examines the perceptions and the gap between the perceptions of Turkey and the EU towards the issue of minority rights, an issue which continues to threaten Turkey's accession to full EU membership. IV