Turkish-Iranian relations after 1990
1990 sonrası Türk-İran İlişkileri
  1. Tez No: 117371
  2. Yazar: ERKAN ERTOSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUR BİLGE CRİSS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET 1990'lann başındaki uluslar arası ve bölgesel seviyedeki ve iki ülke içindeki gelişmeler Türk-İran ilişkilerini 1990 sonrası ayrıca incelemeyi kaçınılmaz kılmaktadır. Bu çalışma ilişkileri ikili konular, bölgesel konular ve ekonomik ilişkiler olmak üzere kategorize ederek inceler. Türk-İran ilişkileri çok yönlü bir yapıya sahiptir ve ilişkilerin seyrinde 1990 'lar boyunca iniş ve çıkışlar görülmüştür. İlişkiler belirsiz bir zemin üzerinde devam etmiştir. Geleceğe baktığımızda bir tarafta işbirliği için güdüleyici sebepler mevcutken diğer tarafta engeller bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The changes in the early 1990s at the international, regional and domestic levels made it inevitable to study Turkish-Iranian relations separately after 1990. This study categorizes the relations into bilateral issues, regional issues and economic relations. Turkish-Iranian relations have a multi-dimensional structure and there were ups and downs in the course of the relations through the 1990s. The relations continued on an uncertain ground. Looking to the future, there are incentives for cooperation on the one hand and obstacles to cooperation on the other. IV