The Role of foreign policy discourse in the construction of Turkey's western identity during the cold war
Dış politika söyleminin soğuk savaş döneminde Türkiye'nin batılı kimliğinin oluşturulmasındaki rolü
  1. Tez No: 117393
  2. Yazar: EYLEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu tez, dış politika söyleminin Soğuk Savaş döneminde Türkiye'nin Batılı kimliğinin oluşturulmasında oynadığı rolü incelemektedir. Kimlik konstrüktivist bir bakış açısıyla ele alınmaktadır. Tez, konstrüktivist Uluslararası İlişkiler teorisini kullanarak, kimliği geleneksel Uluslararası İlişkiler teorilerinin savunduğu gibi önceden verilmiş, 'doğal' ve değişmeyen bir kavram olarak değil, öznelerarası ilişkiler sonucu oluşan ve değişebilen bir kavram olarak incelemektedir. Tez, dış politika elitlerinin kimlik temsillerini incelemek ve oluşturdukları öznelerarası anlamlandırma sistemlerini açıklayabilmek için diplomatların, dışişleri bakanlarının, akademisyenlerin ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne mensup kişilerin makalelerinin yer aldığı Dış Politika dergisinden yararlanmaktadır. Türkiye'nin NATO üyeliği üzerine yayınlanan yazılar incelenerek, karar verme mekanizmalarının bu örgüte üyelik bağlamında devlete atfettiği 'modern', 'demokratik', 'medeni' ve 'Batılı' bir devlet olma 'değerlerinin' ne şekilde Doğu bloku ülkelerine yüklenen 'geleneksellik', 'antidemokratiklik' ve 'gayrımedenilik' gibi karşıt kategorilere dayanan 'içerisi/dışarısı' ayrımı üzerine kurulduğu araştırılmaktadır. Bu şekilde, Türk dış politikası söyleminde 'öteki' ile sıkı sıkıya ilişkilendirilmiş 'ben', yani Türkiye devlet kimliğinin 'fark' nosyonuna dayanan söylemsel yapısı incelenmektedir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis analyzes the role of foreign policy discourse in the construction of Turkey's Western identity during the Cold War. It examines the concept of identity through a constructivist perspective. In contrast to mainstream theories that treat identities as 'natural', unchanging and inevitable, constructivism maintains that identities do not stand 'out there' to be discovered, but are subject to construction and reconstruction by way of intersubjective understandings of actors. The thesis examines the construction of Turkey's Western identity by analyzing articles published in the quarterly journal Foreign Policy, which represent the views of academic, political, and - to an extent - military circles on foreign policy issues. Discourse analysis is used to analyze the political representations of foreign policy elites and to understand the systems of signification associated with certain political choices. The thesis analyzes the role of the elite discourse that focuses on Turkey's NATO membership in the efforts to transform Turkey into a 'modern', 'democratic' and 'civilized' Western state (inclusion), in the face of the 'traditional', 'antidemocratic' and 'uncivilized' states of the Eastern bloc (exclusion). In this way, the discursive elements involved in the construction of Turkey's identity that are established upon the notion of 'difference' (namely the closely linked notions of the 'self and the 'other') are analyzed. Ill