The influences of neoliberalism on the development of public administration in Indonesia
Neoliberalizmin Endonezya'da kamu yönetiminin gelişimine etkileri
  1. Tez No: 747394
  2. Yazar: ANDRİANSYAH ANDRİANSYAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT KEDİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bir ideoloji olarak neoliberalizm, Endonezya da dahil olmak üzere dünyadaki insan yaşamının ve hükümetin çeşitli yönlerini etkileyen bir hareket haline gelmiştir. Bu ideoloji, serbest piyasa yenilenmesinin değerlerine uyarlanmış klasik liberalizmin yeniden canlandırılmasına odaklanır. Neoliberalizm için ideal toplum, piyasanın ve özgürlüğün yaşam standardı haline geldiği, böylece her bireyin ekonomik rekabete katılma hakkına sahip olduğu ve devletin piyasaya müdahale etmediği bir toplumdur. Küreselleşme ile birlikte neoliberalizm, akademik çalışmalar ve bazı uluslararası örgütlerin etkisiyle dünyaya yayıldı. Endonezya, 1970'lerden bu yana neoliberalizmden etkilenen gelişmekte olan ülkelerden biridir. Endonezya'daki neoliberalizm, devlet yönetiminin temel bir bileşeni olan kamu yönetiminin gelişimini etkilemiştir. Etkisinin başlangıcında, neoliberalizm bir dizi düzenleme ve politika standardı aracılığıyla yürütüldü. Neoliberalizmin etkisi, bir yandan Endonezya'daki kamu yönetiminin ve ekonomik iklimin gelişimini hızlandırdı. Ancak öte yandan uygulanan iyi yönetişim, neoliberalizmin Endonezya'da gizlice büyümesi için bir araç haline gelmiştir. İş oligarşisi güç kazanmaya ve siyasetin dinamiklerini etkilemeye başladı. Yürütülen bürokrasi, toplumu değil, piyasanın çıkarlarını gözetmeye başladı. Bu nedenle, neoliberalizmin Endonezya'da kamu yönetiminin gelişimi üzerindeki etkisine, kendilerini küresel çıkarlardan kapatmak zorunda kalmadan halkın çıkarlarını barındırabilecek politikalar ve hükümler formüle ederek yanıt verilmesi gerekiyor.
Özet (Çeviri)
Neoliberalism as an ideology affects human life and the government worldwide, including Indonesia. This ideology revives classical liberalism with free market ideas. The ideal society for neoliberalism is one in which the market and freedom are the standard of living, and the state does not intervene in the market. Along with globalization, neoliberalism spread throughout the world through academic studies and the influence of certain international organizations. Indonesia is one of the developing countries that has been influenced by neoliberalism since the 1970s. Neoliberalism in Indonesia has influenced the development of public administration, which is an essential component of state management. At the beginning of its infiltration of influence, neoliberalism was carried through a set of regulations and policy standards. The impact of neoliberalism, on the one hand, has accelerated the development of public administration and the economic climate in Indonesia. But on the other hand, the good governance implemented is one of the tools to infiltrate neoliberalism secretly. Business oligarchy began to gain power and influence the dynamics of politics. The bureaucracy that was run began not to favor the community but the market's interests. Therefore, the influence of neoliberalism on the development of public administration in Indonesia needs to be responded to by formulating policies and provisions that are able to accommodate the interests of the people without having to close themselves off from global interests.