Stability in the South Caucasus: The role of Russia and Turkey
Güney Kafkasya'da istikrar:Rusya'nın ve Türkiye'nin rolü
- Tez No: 117413
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARAOSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET GÜNEY KAFKASYA'DA İSTİKRAR: RUSYA'NIN VE TÜRKİYE'NİN ROLÜ Rovshan SADIGBEYLI Master tezi, Uluslararası İlişkiler Bölümü Tez yöneticisi: Prof. Dr. Ali L. Karaosmanoğlu Ağustos 2002 Sovyetler Birliği yıkıldıktan sonra, etnik çatışmalar ve bölgesel ülkelerin toprak bütünlüğüne tehditler en önemli istikrarsızlık faktörleri olarak ortaya çıkmıştı. Öte yandan, bölgedeki eski hakimiyetini yeniden kurmak isteyen ve diğer bölge dışı güçlerin müdahalesini engellemek amacı güden Rusya, bölgesel güvenlik sorunlarını etkileyen önemli bir aktör olarak belirdi. Özellikle Azerbaycan ve Gürcüstan, bölgedeki Rus etkisini azaltmak, bağımsızlıklarını güçlendirmek ve jeopolitik çoğulunluğu perçinlemek amacıyla, ABD ve Türkiye ile işbirliğine giriştiler. Çatışan güvenlik çıkarları doğu-batı ve kuzey-güney eksenlerinde resmi nitelik taşımayan ittifakların doğma ihtimalini artırarak, kutuplaşmalara sebebiyet verdi. Sonuçta, bölgesel ve bölge dışı faktörler bölgesel istikrarsızlıkları artırarak, uyuşmazlıklarının çözümünü güçleştirmiştir. Bu arada, bazı hükümetler, devlet başkanları ve araştırma merkezleri Güney Kafkasya'da kalıcı barış ve istikran sağlayacağı ümidiyle istikrar paktı projeleri önermişlerdir. Ancak bu tür önerilerin başarılı olmasını engelleyen faktörler hala mevcuttur. Bölgede etkili olan devletler aralarındaki ilişkileri güç dengesi anlayışına göre değerlendirmekten vazgeçerek, menfaat dengeleri esasına dayandırmadıkları sürece Güney Kafkasya'da uzun vadeli istikrarın sağlanması son derece güç olacaktır. Bölgede yaşamsal vçıkarları bulunan başlıca güçlü devletler diğer devletlerin çikarlarını ve kaygılarını dikkate alarlarsa, bölgede işbirliğinin temeli oluşturulabilir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STABILITY IN THE SOUTH CAUCASUS: THE ROLE OF RUSSIA AND TURKEY Rovshan SADIGBEYLI M.A., International Relations Supervisor: Prof. Dr. Ali L. Karaosmanoğlu August 2002 Numerous ethnic and territorial conflicts that re-emerged after the demise of the Soviet Union are the primary factors that beset the long-term stability in the post-Soviet space and particularly in the South Caucasus. However, regional security problems have also an external dimension as the regional powers, primarily Russia, instrumentalized regional conflicts in order to reinstate its predominant position in the region and to prevent involvement of other regional and non-regional powers. The South Caucasian states, primarily Azerbaijan and Georgia in order to forestall Russian hegemony chose to foster geopolitical pluralism in the region by diversifying their security ties with external regional and non-regional powers, primarily Turkey and the USA. The conflicting security interests eventually increased the possibility of emergence of informal alliances along North-South and East- West axis. This led to a polarization in the region. Taking into considearation that the external dimension of the instability in the South Caucasus increased the zero-sum character of the regional conflicts and complicated the process of the conflict resolution, the following paradigm seems to emerge: the lasting solution to these conflicts depends to a large extent on the interests and policies pursued by powerful regional and extra-regional states. Although there are several stability pact projects proposed by various governments inand research institutes for the South Caucasus, it seems to be very difficult if not impossible to achieve the long-term stability in the South Caucasus until a paradigm shift takes place from a zero-sum rivalries between the major regional as well as extra-regional states to the framework of a balance-of-interests, the essence of which is that each major state claiming to have“vital interests”in the region should take into account interests and concerns of other states, paving the ground for cooperative arrangements. IV