A New role for businesses? Analyzing corporate social responssibility
Şirketler için yeni bir rol? Kurumsal sosyal sorumluluk kavramı
- Tez No: 117414
- Danışmanlar: DR. PAUL WİLLİAMS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET ŞİRKETLER İÇİN YENİ BİR ROL? KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK KAVRAMI Gizem Sucuoğlu Yüksek Lisans, Uluslararası İlişkiler Bölümü Tez Yöneticisi: Dr. Paul Williams Eylül 2002 Bu çalışma Çok Uluslu Şirketlerin (ÇUŞ) kurumsal sosyal sorumlulukları olması kavramını, yani şirketlerin neden sosyal alanda sorumluluklar üstlendiklerini incelemektedir. ÇUŞ'lerin gücü ve görünürlüğü arttıkça ve toplum üzerindeki etkileri büyüdükçe eylemlerine dair kamuoyu beklentileri de artmıştır. Bu konuları derli toplu bir çerçeve içinde ele almak ve şirketlerin gelecekteki rollerini daha iyi anlayabilmek amacıyla Uluslararası İlişkilerin konstrüktivist teorisi kullanılmıştır. Bu kavramın gelişimi ile beraber hukuksal ve felsefî tartışmalar da çalışmada ele alınmıştır. Çalışmanın başında açıklanan teorik çerçeve kullanılarak incelenen pratik çalışmalar da yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı ÇUŞ'lerin kurumsal sosyal sorumluluk normların uymalarının ne ölçüde beklenebileceğini anlamak amacını gütmektedir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A NEW ROLE FOR BUSINESSES? ANALYZING CORPORATE SOCIAL RESPONSIBILITY Sucuoğlu, Gizem M. A., Department of International Relations Supervisor: Dr. Paul Williams September, 2002 This study analyzes the concept of corporate social responsibility related to Transnational Corporations (TNCs); why businesses are undertaking new responsibilities related to the social realm. As the power and visibility of TNCs have increased and their influence on society has grown, public expectations concerning their operations also rose. The constructivist theory of International Relations is used in order to approach the issues in a framework, and to understand the future roles of businesses. The development of the concept as well as related legal and philosophical discussions are also included. Case studies have been used which have been analyzed using the theoretical framework explained at the beginning of the study. The aim of this study is to understand to what extent TNCs can be expected to adhere to the norm of corporate social responsibility. Ill