Özelleştirme karşısında sendikaların tutumları (A.B. ile Türkiye arasında bir karşılaştırma)
Trade union manners against privatization (A comparison to European Union between Turkey)
  1. Tez No: 117475
  2. Yazar: ALPER TUNGA AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. KEMAL ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET Bu çalışma da; özelleştirme karşısında sendikaların tutumları incelenip, Avrupa Birliği ülkeleri ile Türkiye arasında bir karşılaştırma yapılmıştır. özelleştirme karşısında sendikaların tutumlarını incelemeden önce; özelleştirmenin tanımı, doktrindeki yeri, felsefesi, ortaya çıkışı, amaçları, yöntemleri ve etkileri incelenmiştir. Daha sonra Türkiye'deki özelleştirme uygulamalarının gelişimi tarihsel perspektif içinde ele alınmıştır. Ardından Avrupa Birliği ülkelerinden örnekler verilmiştir. Buna bağlı olarak sendikacılığın tarihsel gelişimi incelenmiş ve ülkemizdeki belli başlı işçi sendikaları konfederasyonları ile işveren sendikaları konfederasyonunun özelleştirme karşısındaki tutumları ve verilen mücadeleler analiz edilmiştir. Avrupa Birliği Ülkelerindeki işçi sendikaları ve Avrupa işçi sendikaları konfederasyonunun (ETUC) görüşleri de bu bağlamda incelenmiştir. Ülkemizde işçi ve işveren sendikaları konfederasyonlarının özelleştirme karşısında aynı tavrı sergilediklerini söyleyemeyiz, ancak bir aynı konfederasyona bağlı işçi sendikalarının dahi aynı tavrı sergilediklerini göremiyoruz. Avrupa Birliği ülkelerindeki sendikaların ise özelleştirme karşısında daha net tavır aldıklarını ve mücadeleyi tabana yayarak daha da sağlam dayanaklar oluşturduklarını görmekteyiz. Bunun en büyük nedeninin sendikal oluşumlara ve özelleştirme karşısındaki mücadeleye, ülkemizdeki sendikalardan çok daha önce başlamış olduğu kanısındayız. Araştırmanın sonunda ele aldığımız model de, özelleştirme karşısında; Türkiye ile Avrupa Birliği ülkelerindeki sendikaların tutumları arasında benzerlikler ve farklılıklar çerçevesinde bir karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study; considering carefully has compared trade unions manners against privatizationing between European Union Countries and Turkey. Before trade Union's manners against privatizationing didn't consider carefully, privatizationing definition, situation of doctrine, arising, aims, methods and effects of privatizationing had been considered carefully. Then development of privatizationing in Turkey has been investigated closely during historical perspective. And then some examples of European Union's countries have been given. Depending on this; historical development of trade unionism has been investigated closely. The main trade unions confederations and employer trade union's manners against privatizationing have been analysed. For these reason labour trade unions confederations have been considered carefully. We cannot tell that labour and employer trade union confederations acting against privatizationing are not the same. Meanwhile labour trade unions manners that depend on the same confederation are not the same. We have understood that European Union's countries trade unions against privatizationing have been acting clearly and have consisted of more strong sources by expanding to their struggles in the base level. We believe that the most important reason of this: European Union Countries began to consist of trade unions and struggles against privatizationing earlier than Turkey. The Pattern which was considered carefully at the and of the investigation between Turkey and European Union Countries trade unions manners similarities and differences have been compared.