1995-2000 yılları arasında yapılan Türk film müziklerinin biçim ve içerik analizi
The Content and form analysis of Turkish film musics which are done between 1995-2000
  1. Tez No: 117477
  2. Yazar: PINAR BEŞEVLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ERTUĞRUL BAYRAKTARKATAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Etnomüzikoloji ve Folklor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışma Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ankara Devlet Konservatuvarı Müzikoloji Bölümü Etnomüzikoloji ve Folklor Anabilim Dalı'nda Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır. Çalışma 1995- 2000 yılları arasında yapılan Türk Film Müzikleri'nin Biçim ve İçerik Analizi üzerine yapılan araştırmayı konu etmektedir. Film müziği olgusunun başlangıcı değişimi ve gelişimi ile ilgili sürecin algılanabilmesi ancak; film müziği tarihçesinin incelenmesiyle olabilmektedir. Film Müziği Tarihi, müziğin ilk film gösterimleri ile birlikte kullanılmasıyla başlamış günümüze kadar çeşitli evrelerden geçerek sinemanın vazgeçilmez parçalarından biri olmuştur. Bu önemli türün açılımlarım göstermesi bakımından film müziği tarihçesi incelenmiş ve derlenen bilgiler aktarılmıştır. Ayrıca çalışmada yer alan tanımları, terimleri açıklayan ve film müziğinin işlevleri üzerine derlenen bilgilerden oluşan bir bölüm bulunmaktadır. Türk Film Müzikleri üzerine yapılan bu çalışma daha önce incelenmemiş bir konuyu daha ele almıştır. Yapılan kaynak araştırmalarına göre; Türk Film Müziği Tarihi yeterince incelenmemiş bir konudur. Dolayısıyla ülkemizdeki gösterimlerde film müziklerinin hangi tarihten itibaren kullanılmaya başlandığı, günümüze kadar ne gibi değişim ve gelişim çizgisi gösterdiği, film müziği yapışırım ne tür oluşumlardan (sosyal, siyasal, yapısal vb.) etkilendiği üzerinde durulurken, hangi bestecilerin bu tür üzerinde nasıl çalışmalar yaptığı bu çalışmada yer almaktadır. Tüm bu konuların yanında yönetmen ve yapımcının film müziği oluşumu içindeki rolüne de değinilmiştir. Film Müziği Tarihi içinde soundtracklerin ayrı bir önemi vardır. Araştırmada Film Müziği Tarihi ele alınırken soundtracklere de yer verilmiş dünyada ve ülkemizde ne gibi çalışmalar yapıldığı üzerinde ayrıntılı olarak durulurken, busoundtracklerin özellikleri, dinleyiciye ulaşma oranı, film müziğinin filmden ayrılarak kendi başına varolabilmesi üzerinde durulmuştur. Film Müziği ile ilgili bilgilerin derlenebilmesi için bir çok kaynağa başvurulmuştur. İnternet, kütüphaneler, konuyla ilgili yazılı ve süreli yayınlar taranmış, tezler incelenmiş ve araştırmaya destek sağlayacak kaynak kişilerle; müzisyen, yapımcı, yönetmen, araştırmacı ve tarihçilerle görüşülmüştür. Ayrıca konuyla ilgili kayıtlara, CD ve filmlere ulaşılarak kaynak oluşturulmuştur. Araştırma tarihsel ve betimleyici bir dizgeyle aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted as a master's thesis for Ethnomusicology and Folklor Division of Musicology department of The Ankara State Conservatory of Hacettepe University Social Sciences Institute. The study focused on the content and form analysises of Turkish Film Musics which are done between 1995 - 2000. The only way to understand the period of the beginnig, differentiation and development of film music. The history of film music begins with the first film show and become one of the important parts of the cinema by modifying in the time until today. The history of film music has been examinated and the knowledge about this topic has been asigned. Besides there is a part in the thesis consist of exploration of the terms and definations and the knowledge about the functions of the film music. This study deals with a subject which is not examinated before. According to the sources; the history of Turkish Film Music wasn't investigated enough. Because of this, this study consists the beginnig of music in the films, the changes and the developments of the music until this time and the effect of social, political and structural costructions over the film music. Beside al of this subject the roles of the producer and director in the film music, involve in the study. In the history of film music soundtracks have an important place. While this history of film music has been investigated soundtracks are investigated too; the studies in the world and in our country the ratio of audience and survival of film music apart from the film have been searched. Several sources have been used to collect the informations about the film music. Internet, libraries, books and periodicals about the subject have been searched, thesises have been examinated and the musicians, producers, directors, researchers and historians, who are the sources about that subject, were interviewed.Besides, a source is created by reaching to the records, CDs and films about the subject.