Cumaovası ve çevresindeki prehistorik merkezler
Prehistoric settlements in Cumaovası and around region
- Tez No: 117479
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT ERKANAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 419
Özet
ÖZET Cumaovası (Menderes) İzmir İli merkezinin yaklaşık 40 km. güneydoğusunda yer alan bir çöküntü ovasıdır. Akdeniz ikliminin tüm özelliklerini taşıyan bölge oldukça geniş ve verimli tarım topraklarına sahiptir. Bu çalışmanın amacı bölgede yürütülen yüzey araştırmaları sonucunda tespit edilmiş prehistorik dönem yerleşmelerinden hareketle bölgenin söz konusu dönemdeki sosyal ve tarihsel gelişimini ortaya koyabilmektir. Çalışma bölgede gerçekleştirilen yüzey araştırmaları üzerinde şekillendirilmiştir. Tespit edilen prehistorik merkezler 1:25000 ölçekli topografik haritalar üzerinde işaretlenmiştir. Arkeolojik malzeme, saptanan buluntu yerlerinden belirli bir sistem çerçevesinde toplanmıştır. Çalışma sonucunda bölgede yer alan prehistorik merkezlerin büyük çoğunluğunun su kaynaklarına yakın kurulduğu görülmüştür. Bölgedeki yaşam eldeki veriler ışığında Erken Kalkolitik Çağ'da başlamış ve kesintisiz olarak günümüze kadar devam etmiştir. Prehistorik yerleşimlerin Erken Tunç Çağı I'de yoğunluk kazandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Cumaovası (Menderes) is debris plain that has been located at approximately 40 km. southeast of İzmir. This region has all the features of Mediterranean climate. Also same region has large and fertile agriculture soils. The aim of the studies with the prehistoric settlements that have been determined in the surveys, to understand the social and historical development of the region in the prehistoric periods. This thesis is focused on surveys which have been done in Cumaovası region. Prehistoric settlements that have been determined in these surveys were marked on 1 :25000 scale topographic maps. In this survey archaeological material collected in a systematical way. At the end of this study it has been understood that in Cumaovası Region most of the prehistoric settlements were located near the water sources. From the archaeological material that have been collected in the surveys it has been determined that the life in the region started with Early Chalcolithic Period and continue up to today. On the other hand most of the settlements belong to Early Bronze Age I.