Sürdürülebilir kalkınma kavramının küresel çevre politikalarındaki yeri (Birleşmiş Milletler çevre konferansları)
The Concept of sustainable development in the global environment politics (The environment conferences of United Nations)
- Tez No: 117531
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NESRİN ALGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Günümüz uygarlığının en önemli sorunlarından biri olarak kabul edilen çevre sorunları birdenbire ortaya çıkmamıştır.İnsanların başlangıçta sadece kendi gereksinimlerini karşılamaya yönelik faaliyetleri zaman içinde nitelik ve nicelik değiştirmiştir. Aydınlanma düşüncesinde vurgulanan doğaya egemen olma fikri, sanayi devrimi ile birleşince çevre sorunlarının nicelik ve niteliği değişmiş ve insan bu sorunların ortaya çıkmasının merkezinde yer almıştır. Çevre sorunlarının artışıyla beraber, bu sorunların nedenleri ile çözüm önerileri de araştırılmaya başlanmış ve böylelikle insanlar bizzat etkilendikleri sorunun bir parçası olduklarını anlamışlardır. Çevre sorunlarının taşıdığı evrensellik, konunun ulusal ve uluslararası politika alanında tartışılmaya başlanmasına neden olmuştur. Sürdürülebilir kalkınma kavramı konusundaki çalışmaların öncülerinden olan Birleşmiş Milletler' in çabalan ise küresel düzeyde konuya verilen önemin en önemli göstergesi olarak nitelendirilebilir. Bu tez çalışmanın temel konusu olan sürdürülebilir kalkınma kavramı, ortaya çıkışı, ilk kez ne zaman kullanıldığı, anlamı ve tanımı açılarından hala tartışılan bir kavramdır. Halen kavram üzerinde bir görüş birliği yoktur. Zira kavram iddialar üzerine kurulu tartışmalı bir kavramdır. Bu çalışmanın I. bölümünde bu tartışma ve kavramın Stockholm Konferansı, Dünya Doğa Şartı ve Brundtland Raporu'ndaki kavramın yeri ele alınmıştır. II. Bölümünde ise, Stockholm Konferansı 'nın devamı niteliğindeki Rio Konferansı, Rio Konferansı sonrası ortaya çıkan belgelerde kavramın ele alınışı ve karşılaştırmalı incelemelesi,“Sürdürülebilir Kalkınma Dünya Zirvesi”(World Summit on Sustainable Development) 'nin gerçekleşme süreci ve Zirve'nin Rio Konferansı'nı aşıp aşamayacağı konusu üzerinde durulmuştur. 134
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Environmental problems, considered as one of the most important problems of today's civilization, have not come into being in a moment. The mankind stands just at the center of arising of these problems as the activities of the human beings, aiming at meeting their needs at the beginning, changed in terms of quality and quantity in time. Together with the increase in the environmental problems, the causes and proposals for solutions have begun to be investigated. The human beings realized that they are a piece of the problem, which they are suffering from. The universality of the environmental problems led the subject to be handled in a global manner. There is still a debate on the appearance, the timing of the first usage, the meaning and the definition of the concept of sustainable development, which is the main subject of this thesis. There is still not a consensus on this concept. In the first section of this study, the place of this debate and the concept in the Stockholm Conference, World Charter for Nature, and Brutdland Report are studied. In the second section, The Rio Conference which is considered to be the continuation of the Stockholm Conference, how the concept is handled in the documents published after the Rio Conference and their comparative studies, the realization of the World Summit on Sustainable Development and whether this Summit will outperform the Rio Conference are discussed. 135