Paul Tillich'te vahiy ve iman
Paul Tillic's reflection on revalation and faith
  1. Tez No: 117535
  2. Yazar: NECMETTİN TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Tan, Necmettin, Paul Tillich'te Vahiy ve İman, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Recep Kılıç, 152s. Paul Tillich yirminci yüzyılın en önemli Protestan düşünürlerinden birisidir. Tillich, yöntem ve düşünceleriyle modern teolojide oldukça etkili olmuştür. Bu çalışma, Tillich'in iman ve vahiy anlayışını ele almaktadır. Bu her iki konuda Tillich, klasik teist teolojiden farklı farklı bir anlayışa sahiptir. Ayrıca o, Protestan gelenek içinde de farklı bir çizgiye sahiptir. Bu tez, giriş ve sonuç dışında üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Tillich'in yaşamına ek olarak onun teolojisinin temel özellikleri ve düşüncesinin arkasında yatan ana etkenler tanımlanmaktadır. Ayrıca, onun kendi teolojisine uyguladığı yöntem incelenmektedir. Birinci bölümde, Tillich düşüncesinin temel kavramlarım tanımlanmaktadır. Bu kavramlar;“nihai kaygı”, korelasyon metodu“, ”sembol ve mit“, ”Protestan prnsip“ ve ”endişe" dirler. Bu bölüm, daha sonraki bölümlerin anlaşılması açısında çok önemlidir. İkinci bölümde, Tillich'in vahiy anlayışı ele alınmaktadır. Onun insan anlayışı, vahyin temellendirilmesi konusu olarak ortaya konulmaktadır. Ayrıca, vahiy ve iman anlayışını açıklık getirmek için onun Tanrı anlayışı incelenmektedir. Ardından, vahiy anlayışı, Kutsal Kitap hakkındaki düşünceleri ile bağlantılı olarak ortaya konmaktadır. En son, onun vahiy hakkındaki düşünceleri değerlendirilmektedir. Üçüncü bölüm, Tillich'in iman anlayışını ele almaktadır. Onun iman anlayışı Tanrı, vahiy ve Kutsal Kitap ile ilişkili olarak incelenmektedir. Onun düşüncelerini daha net anlamak için onun din kavramı incelenmektedir. Son olarak onun iman anlayışı değerlendirilmektedir. 143
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tan, Necmettin, Paul Tillich's Reflection on Revelation and Faith. Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Recep Kılıç, 152p. Paul Tillich is one of the most important Protestant thinkers of the twentieth century. Tillich affected the direction of the discipline of modern theology with,his thoughts and methods. This study deals with Paul Tillich's understanding of revelation and faith. In these two subjects Tillich has a different understanding from the classical theist theology. Further more, he has a different line within the Protestant tradition itself. My thesis consists of three chapters apart from the introduction and the conclusion. Introduction deals with, in addition to Tillich's life story, the main characteristics of his theology and main factors behind his thoughts. Moreover, it examines the method he applies to his theology. In the first chapter, the main concepts of Tillich's theology are identified. These concepts are 'ultimate concern', 'correlation method', 'symbol and myth', 'protestant principle' and 'anxiety'. This chapter has a vital role in an understanding the following chapters of the thesis. The second chapter deals with Tillich's understanding of revelation. His understanding of man, mentioned as the need for revelation. Further more, in order to make clear his understanding of revelation and faith, his understanding of God is examined. Then, his reflection on revelation in relation to his thoughts about Bible is being presented. After that, his thoughts about revelation are being evaluated and criticized. The third chapter deals with Tillich's reflections on faith. His understanding of faith in relation to his thoughts on God, revelation, and Bible are formulated. Then, in order to be able to understand his thoughts more clearly, his concept of religion is being analyzed. Then his understanding of faith is evaluated and criticized. 144