Avrupa Birliği genişlemesi ve Türkiye'nin birliğe tam üyeliği
The European Union enlargement and the full membership of Turkey to the union
- Tez No: 117560
- Danışmanlar: PROF. DR. A. FÜSUN ARSAVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Kuruluşundan bugüne genişleme konusu AB'nin gündemini belirli aralıklarla işgal etmiştir. Kuruluşunda 6 üyeye sahip olan AT, 4 genişlemenin ardından 15 üyeli bir Birlik haline gelmiş olup bugün de beşinci bir genişlemeyle karşı karşıyadır. Bu genişleme dalgası, 10 Merkezi ve Doğu Avrupa ülkesi (MDAÜ) ile Kıbrıs, Malta ve Türkiye'yi kapsamaktadır. 1997' deki Luxemburg Zirvesi'nde katlimi sürecini başlatan Birlik, bugün itibariyle Türkiye dışındaki 12 aday ülkeyle müzakereleri sürdürmekte ve bu ülkelerden hazır durumda görülen 10'unu 2004'teki Parlamento seçimlerinden önce üyeliğe kabul etmeye hazırlanmaktadır. Türkiye, 13 aday ülkeyi kapsayan yeni genişlemede en eski başvuran ülke olmakla beraber, sürece en son dahil edilen aday konumundadır. Bu çerçevede reddedilen 1987'deki üyelik başvurusundan sonra Türkiye'yi 1997'deki Luxemburg Zirvesi'nde yeni genişlemeden de dışlayan AB, bu dışlayıcı tavrı çok fazla devam ettiremeyerek 1999'daki Helsinki Zirvesi'nde Türkiye'ye adaylık statüsü tanımıştır. Zirve'nin ardından diğer adaylar gibi Türkiye için de bir katılım öncesi strateji hazırlanmış ve Türkiye ile bir katılım ortaklığı kurulmuştur. Türkiye de bunun karşılığında katılım ortaklığındaki önceliklere odaklanan bir Ulusal Program hazırlayarak üyelik yolundaki kararlılığını göstermiştir. Bugün için Türkiye ile henüz müzakere aşamasına geçilememiş olup, AB'nin Türkiye ile müzakere aşamasına geçmesi Türkiye'nin katılım ortaklığındaki öncelikleri yerine getirmesi koşuluna bağlanmıştır. Sonuç olarak, Türkiye'nin katılım kriterlerini karşılamadaki performansına göre ilerleyen sürecin sonunda, üyelik ancak tüm kriterlerin karşılanması ile mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Enlargement has been one of the dominant issues in the EU's historical development. From six original members in the 1950's, the EU successively enlarged to fifteen member states by 1995 and today, it prepares itself for a new enlargement wave. The fifth enlargement of the EU includes 10 Central and Eastern Europe Countries (CEEC's), Cyprus, Malta and Turkey. The collapse of communism and 1989 Revolution has made enlargement in the Eastern Europe possible for the first time. At the Copenhagen Summit, the EU accepted eastward enlargement in principle and four years later at the December 1997 Luxembourg Summit, it decided to start the accession process for ten CEEC's and Cyprus. After Malta, withdrew its application in 1996, rejoins the process, today, the fifth enlargement is well under way. It is probable that the first wave of the fifth enlargement will take place by 2004 and others will follow. Turkey is one of the earliest applicants for EU membership. It applied for the membership in 1987, but the EC refused to consider Turkey a candidate for EC membership. This negative approach was followed by the successive EU Summits and at the Luxembourg Summit, The EU excluded Turkey from the fifth enlargement. However, the problematic situation in Turkey-EU relations was neither to the advantage of the EU, nor to Turkey. The Helsinki Summit in December 1999 overcame the problem and Turkey was situated in the current enlargement process. Although Turkey has not yet been admitted to the negotiation process, Helsinki Conclusions clearly implies that the degree of progress that can be achieved, in respect of reaching full-membership status, depends on Turkey's own efforts. 3QK&&U...-..: