Küreselleşme ve demokrasi krizi
Globalization and the crisis of the democracy
  1. Tez No: 117559
  2. Yazar: ALTYNBEK JOLDOSHOV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜLİN ÖNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Joldoshov, Altynbek, Küreselleşme ve Demokrasi Krizi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof.Dr.Tulin Ongen, 99.s. ÖZET Bir siyasal düzen olan demokrasi ilk olarak Antik Yunan toplumunda ortaya çıkmış ve uygulanmıştır. Kapitalist dönüşümle ortaya çıkan kapitalist toplumda ise demokrasi, ilk uygulandığı doğrudan/katılımcı özelliğinden uzaklaşarak temsilcilik sistemiyle birlikte gelişmiştir. Bunun yanısıra tarihsel bir fenomen olarak demokrasi biçimsel/kurumsal bir niteliğe sahiptir ve kapitalizmle çelişki içerindedir. Ancak bu çelişki sosyal devlet/refah devleti uygulamaları ile aşılmaya çalışılmıştır. 8 O 'li yıllarda ivme kazanan küreselleşme kavramı aslında insanlığın ortak değer ve istekleri olan türdeşliğe, bütünleşmeye ve evrenselliğe vurgu yapmaktadır. Buna rağmen aynı dönemde dünyaya bu kavram altında kendi programını dayatan neo-liberalizm bulunmaktadır. Noe-liberal programın uygulamaya konulması ve bu sürecin toplum üzerindeki olumsuz etkileri küreselleşme kavramını da olumsuz yönde etkilemektedir. Bundan dolayı günümüzde neo-liberal programla birlikte uygulamaya geçen neo-liberal kapitalist küreselleşme süreci yaşanmaktadır. Neo-liberal kapitalist küreselleşme sürecine bir neo-liberal demokratikleşme sürecinin eşlik etmesi global demokrasinin ilanı iddiasıyla yeni dünya düzeninin gereği olarak dünyaya sunulmuştur. Bu yeni dünya düzeninin bir siyasal düzen olarak demokrasi üzerindeki etkileri, demokrasinin bir tarafta evrensel olarak yüceltilmesine öte taraftan da insanların mevcut demokratik kurumlardan uzaklaşmalarına neden olmuştur. Başka bir değişle, neo-liberal kapitalist küreselleşme süreci ekonomik, sosyal ve siyasal haklar dahil olmak üzere bütün demokratik hakların altını oymakta ve dünyada bir global demokrasi krizi yaşanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Joldoshov, Altynbek, Globalisation and the Crisis of Democracy, M.A. Thesis, Counsellor: Prof.Dr. Tülin Ongen, 99 pages ABSTRACT The democracy as a political regime was born and implemented first in anthique Greek society. Still, within the modern capitalist society, the democracy has developed in a system of representation, differenciating from the basis of direct participation. In addition to that, democracy as a historical phenomenon, has institutional properties and is in contradiction with the capitalism. Yet, this contradiction has been tried to he overcome with the implementation of social state/ welfare state. The globalisation which has gained momentum since the 80's, emphasizes the unification and universality which are indeed among the common values and desires of the mankind. Still, the neo-liberalism, under this concept, has been imposing its own programme to the world. The implementation of the neo-liberal programme and its negative consequences on the society has been also negatively affecting the concept of the globalisation. Nowadays, a neo-liberal capitalist globalisation process is being applied with the neo-liberal programme. A neo-liberal democratization process, accompagning the neo-liberal globalization, is being offered as a requirement of the new world order. The new world order as a political system, while exalting the democracy as a universal concept, has also estranged the people from the demortatic insitutions. As a result, the neo-liberal globalization process has been weakening teh democratic rights, namely the economic, social and political ones and has been causing a global democracy crisis in the world.