Türkiye'de küreselleşme tartışmaları ve sonuçları
Discussions on globalization and conclusions in turkey
  1. Tez No: 262402
  2. Yazar: BÜLENT ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORKUT TUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 366
Özet
Bu çalışmada küreselleşme konusunun Türkiye'deki ele alınış ve algılanma biçimlerinin ortaya koyulması amaçlanmaktadır. 20. yüzyılın sonlarında Batılı bilim çevrelerinin küreselleşme genel başlığı altında yürüttüğü yeni dönemi açıklayıcı yoğun kuramsallaştırma, araştırma ve tanımlama çabaları tüm toplumları kapsayıcı egemen bir söylem biçiminde sunulmuştur. Ekonomik, siyasal, kültürel alanlarda olduğu gibi kuramsal düzeyde de Batı'nın öncülüğü ve hakimiyeti Batı-dışı toplumlarda küreselleşmenin hızla yaygınlaşma ve kabul görmesinin zeminini oluşturur. Türkiye de benzer nüfuz ve ilişki sürecine maruz kalmıştır.Küreselleşme tartışmaları, Türkiye'nin geçmişte ana tartışma gündemini oluşturan çağdaşlaşma, modernleşme, Batılılaşma kavramlarının yüklerini bünyesinde toplayarak ideolojik bir renge bürünmüştür. Yerleşik düşünce tarzlarını ve siyasal hedefleri yerinden edici sonuçlar doğurmuştur. Modernliğin sonu, ulus-devletin krizi, sınırların olmadığı dünya gibi eskiye meydan okuyucu konularla birlikte Türk siyasal-akademik çevrelerinin en temel tartışma nesnesi haline gelmiştir. Küreselleşme bağlamında, Türkiye'nin küreselleşme sürecine nasıl eklemleneceği, yerinin ne olacağı, tepki ve uyum biçimlerinin ne olması gerektiği konularında ağırlıklı siyasal yorumlar hız kazanmıştır. Fırsat ve tehdit algılarına dayalı karşıtlık ve destekçilik uç konumları arasındaki mücadeleye dönüşmüştür. Bu anlamda çalışmamızda yeni dönemin düşünsel fay hattını belirleyici kavram olarak küreselleşmenin Türkiye'de elde ettiği karşılıklar ve işgal ettiği konum sorgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work aims at presenting ways of Turkish treatment as well as perception of globalization. The late 20th century Western attempts to first conceptualize, then to theorize and finally do research on the new era as part of scientific studies on globalization were proposed as a dominant discourse for all societies to take as absolute. The West?s leadership as well as its domination at levels of economics, politics, culture and even theory illustrates the reason why globalization has so quickly been widely accepted across the non-western world. The similar thing happened in Turkey, as well.Debates over globalization have recently become largely ideological after they were densely intertwined with discussions about modernization, development and Westernization that set the agenda for Turkey over the years. And this has led to displacement of institutionalized ways of thinking as well as political goals. Globalization has also become a basic topic of discussion for Turkish politico-academic circles in such a manner that it accompanied subjects like the end of modernization, the crisis facing nation-states and a world without borders, all of which were a challenge to the past. As regards globalization, there has been an upwards trend in largely political comments on how Turkey could attach itself to globalization, where it ought to be and how it should react as well as adopt to this process of globalization. Globalization thus became a competition between the two ends of opposition on the one hand and supportiveness on the other as things that reflect opportunities as well as threats. In this respect, our work is intended to be an effort to question globalization as something that set the way for thinking in the new era with its newly constructed associations as well as with the place it has come to occupy in Turkey.