Tarihi Türk lehçelerinde hal ekleri
Case markers of historical Turkish dialects
  1. Tez No: 117628
  2. Yazar: GÜRSEL SEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CANPOLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 595
Özet
TEZ OZETI Bu çalışma, tarihî Türk lehçelerinde hâl eklerini tespit etmek üzere hazırlanmıştır. Tez, Giriş, İnceleme, Sonuç ve Kaynaklar bölümlerinden meydana gelmektedir. Giriş bölümünde, ilk önce, ele aldığımız tarihî lehçelere ilişkin bilgiler verilmiş, daha sonra hâl kavramı ve hâl ekleriyle ilgili çeşitli araştırıcıların görüşleri sıralanmış ve hangi hâl eklerine yer vereceğimiz belirlenmiştir. İnceleme bölümünde, söz konusu tarihî dönemlerde hâl ekleri için topladığımız malzeme, belli bir düzen dahilinde tasnif edilmiş ve örnek cümleler yardımıyla incelenmiştir. Sonuç bölümü, tarihî Türk lehçelerinde hâl ekleriyle ilgili tespitlerimizden oluşturulmuştur. Kaynaklar bölümünde, yararlanılan bütün kaynaklara ve taranan eserlere yer verilmiştir. 569 T C
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is prepared to determine case markers of historical Turkish dialects. Thesis consists of Introduction, Development, Conclusion, and References. At the Introduction part, firstly, overview of the historical dialects is provided, later on the section, necessary knowledge about case markers and information about what the other researches said about the subject is given. At this level, case markers that selected to be studied arc stated. At the Development part, collected material about the case markers during the given historical period is classified using the given criteria and examined with sample sentences. Conclusion part consists of our point of view on the case markers of the historical Turkish dialects. All the related sources and literature are given at the References part. 570