Kamaniçe Seferinin lojistik hazırlıkları
Logistic preporotions of Kamaniçe Campaigne
- Tez No: 117637
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
25 Mayıs'da Edirne-Çukurçayırı'ndan hareketle başlayıp 29 Kasım 1672'de son bulan, toplam 188 günlük bir sefer neticesinde Osmanlı Devleti, Ukrayna Kazaklarını himaye amacıyla Lehistan Devleti ile savaştı ve galip gelmesi neticesinde Bucaş Anlaşması imzalandı. Bu seferde muharip ve yardımcı sınıflar ile beraber yüz yirmi bin civarında insan ve yarısından fazla yük ve binek hayvanı seferber edildi. Bunların iaşe ve barınmasının sağlanması büyük bir lojistik hazırlığı gerektiriyordu. Sefer organizasyonunun nasıl gerçekleştiği ve bunun için hangi usullere baş vurulduğu bizim konumuzun ana temasını teşkil eder. Tezimizin giriş bölümünde sefere yol açan sebepler ve o dönemin siyasi olayları, birinci bölümde sefer gerçekleşirken hangi kurumların etkin rol oynadığı, ikinci bölümde sefer hazırlığı çerçevesinde yapılan yol ve köprü yapımı, onarım ve temizliği, nakliye işlerinin gerçekleşmesi, personel toplanması ve moral destek faaliyetleri, üçüncü bölümde menzillerde sürsat ve iştira zahiresinin nerelerden temin edildiği, dördüncü bölümde iaşe organizasyonu gerçekleşirken hangi usullere baş vurulduğu, gelir ve gider kalemleri, beşinci bölümde ise seferin bilançosu çıkartılıp, devletin kapıkuluna yapmış olduğu sübvansiyonlara dikkat çekilmiştir. Ekler kısmında ise avarız, nüzul, sürsat ve gider kalemleri tablolarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Campaign was started at 25th May from Edirne -Çukurçayiri, ended 29 November 1672. Ottoman Empire fought with Kossaks of Ukraine. The campaign took 188 day form beginning to end. The war was made for aiming to protect Lehistan state. The war ended with the victory of Ottoman Empire and Bucash treaty was signed. During the campaign was mobilized One Hundred Twenty Thousand crops and auxiliary crops and was used animals for transporting more than half of this number. These made necessity a large logistic preparation for feeding, room and board. The main theme of our subject is what was the organization of the military campaign and haw was the method. In the introduction section, we mention causes of the campaign and political events of the era. In the first section which institutions played role during the campaign. At the second section, building, maintaining of the roads and bridges, transportation, gathering military corps, and giving moral support to them. At the third section from where was assured sürsat, and ishtira to menzils (Stage). At the forth section, what have made during campaign for feeding organization, income and expenditure accounts taking in the consideration. At fifth section, balance of the campaign was considered. And, focused on state's subvention to the Kapikulu Crops. At the addition section, was taken place Avariz, Nüzul, Sürsat, tables, and expenditure (ihracat) tables.