Bir şiir mecmuası ve divan şiirinde mazmun kavramı
The Mazmun concept in Ottoman poetry
- Tez No: 117644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 386
Özet
ÖZET Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Yazmaları Muzaffer Ozak I Koleksiyonu 923 numarada kayıtlı şiir mecmuasından hareketle, divan şiirinde mazmun kavramı üzerine yapılan bu tez çalışması“İnceleme”ve“Metin”olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm beş kısımdan meydana gelmiştir. Birinci kısımda“mazmun”kelimesinin sözlük anlamlan, ikinci kısımda ansiklopedik özelliği olan eserlerde kelimenin kavram olarak anlamı üzerinde durulmuştur. Üçüncü kısımda, teze konu olan şiir mecmuası tanıtılmıştır. Dördüncü kısımda mazmun üzerine yazılanlar kronolojik olarak değerlendirilmiştir. Beşinci kısımda, divan şiirinde mazmun kavramının varlığı tartışılmıştır.“Metin”bölümünde yirmi bir fasıldan oluşan mecmua yeniden düzenlenerek yazı çevrimiyle yeni yazıya aktarılmıştır. Metinde, kaynaklarda tespit edilebilen beyitler karşılaştırılmış, farklar gerekli yerlerde dipnotta gösterilmiştir. Metinde geçen şairleri içeren“Dizin ”hazırlanmıştır. Tez çalışmasıyla ulaşılan sonuçlara“Sonuç”kısmında yer verilmiştir. 374
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis the“Mazmun Conpept in Divan Poem”has been researched and discussed by the two wasys as“Survey”and“Text”. In this study we begun to investigation from the colection that is booked in the manuscripts of the Ankara University Faculty of Letters. This manuscripts number in Muzaffer Ozak I 923. Frist chapter consistes of five parts. In first part we discussed the lexicological of the“mazmun”word. In second part we took hand the conseptional meaning of this word in some ansiclopaedic sources. In third part the collection of poem is introduced. In fourth part the writings on mazmun are put in a chronological criticize. In fifth part the concept of mazmun is discussed. In“Text”chapter, the poem collection that consistes twenty one parts after rearrange, is made trancription. The verses which we find in the sources are made a comparison and the differances are showen in the footnots if they give necessity. At the and of this thesis there are one“Index”about the poets whose names are exists in the texts. The results which we arrived after given in the Conclusion part. 375