Rus edebiyatında doğalcı okul
The naturalist school in Russian literature
- Tez No: 117655
- Danışmanlar: PROF.DR. ALTAN AYKUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
241 Özet İki ana bölümden oluşan Rus Edebiyatında Doğala Okul adlı çalışmada 1840'h yılları Rus edebiyatında gerçekçiliğin yerini sağlamlaştıran Doğalcı okul, tarihçe ve sanatsal özellikler açısından inceleniyor. Doğalcı okulun özelliklerini ve özgünlüğünü ortaya çıkarabilmek amacıyla 1825 yılında Rusya'da gerçekleşen Aralıkçılar'ın isyanı sonrası toplumsal, felsefî ve edebi alanlarda boy gösteren yeni oluşumlar değerlendirilerek, dönemin genel bir panoraması ilk ana bölümde sunuluyor. Eleştirel gerçekçiliğin gittikçe yaygınlaşan 1840'h yıllarında, farklı eğilim ve topluluklara sempati duymalarına karşın hemen hemen tüm Rus ilerici sanatçılarının ülkedeki düzene karşı birleşerek, Doğalcı okulun bünyesinde bir araya gelip Belinski'nin önderliğinde başlattıkları mücadele ikinci ana bölümde ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Söz konusu bölümde Doğalcı okul, terim ve kavram olarak incelenip, zamansal sınırları, etkisindeki yazarlar ve yayın organları üzerinde durulur. 1830-1840'larm Rusya'sında en önde gelen düşünür ve edebiyat eleştirmeni sayılan Belinski'nin okulla ilgili çalışmaları değerlendirilerek, okulun başlıca ilkeleri saptanır. Çalışmanın son bölümünde okulun sanatsal özellikleri incelenmekte, en etkin yazarlarının yapıtları ele alınarak, Rus edebiyatına kazandırılan yenilikler özetlenmektedir
Özet (Çeviri)
243 Abstract In this study titled“The Naturalist School in Russian Literature”, the Naturalist School which played an important role to strengthen the position of Realism in Russian literature, is examined in terms of its history and its artistic characteristics. In order to be able to define the characteristics of the Naturalist School, by evaluating new philosophical and literary formations that occurred after the Decembrist rebellion of Russia in 1825, a general panorama of the period is presented at the first chapter of he study. And at the second chapter, the struggle of the Russian progressive writers is studied, who despite their different tendencies and choices, had gathered in a circle leaded by Belinski. In the same chapter, the Naturalist school is examined in accordance with its conceptions; chronological limits, and writers or publications influenced by this current are presented. And also, by evaluating the thought of Belinski, who is seen as the leading thinker and critic of Russia in 1830s and 1840s, the main principles of the school are described. The last chapter of the study deals with the artistic characteristics of the school; by analyzing the works of the main writers of the school, the innovations in Russian literature are summarized. ?^Ssss»»