Phrygia bölgesindeki Zeus epitetleri
Epithets of Zeus in Phrygia
  1. Tez No: 117698
  2. Yazar: NECMETTİN ERAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER ÇAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
104 ÖZET ERAYDESf, Necmettin,“Phrygia'da Zeus Kültleri”, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Ömer Çapar, 103 s. Phrygia bölgesindeki Tanrı Zeus' a ilişkin epitetleri incelemeye çalıştığımız bu Yüksek Lisans Tezinde öncelikli olarak Grek'lerin baştanrısı Zeus'un, Grek dünyasındaki konumu genel hatlarıyla vermeyi uygun gördük. Öncelikle sözcüğün etimolojisi üzerinde durup, daha sonra bu tanrının Grek mitolojisindeki yeri ve de Grek edebiyatındaki yansımalarım inceledik. Daha sonra asıl çalışma konumuz olan Phrygia bölgesindeki Zeus' a ilişkin epitetleri, bölgede ele geçen arkeolojik belgeler çerçevesinde tek tek belirleyip bunları kendi aralarında 3 ana bölümde topladık. İlk bölümde yerel ya da Batı kökenli olduğunu düşündüğümüz epitetleri; ikinci bölümde doğu (ya da Pers) etkili olduğunu düşündüğümüz epitetleri belirledik. Son bölümde de Phrygia bölgesinde yoğun bir tapımm alanı ile kendim belli etmesine rağmen tanrısı tam olarak netlik kazanmamış kültler ile özü çok tanrıcılığa uzanmasına karşın Yahudi etkisiyle gelişip beslenen ve bu anlamda artık çok tanrıcılıktan tek tanrılığa doğru giden yolda bir dönemeç olduğunu düşündüğümüz bir kültü incelemeyi uygun gördük.
Özet (Çeviri)
105 ABSTRACT In this master's thesis in which we endeavor to investigate the epithets related to the Zeus god in the Phrygian region, we deemed it appropriate to begin with the Greek's head god Zeus' position in the Greek world with broad strokes. First we looked at the etymology of the word, and then we studied the place of this god in Greek mythology and his appearance in Greek literature. Later, one by one, we identified Zeus related epithets in the Phrygian region, which was our original research topic, and the relevant archeological documents in the region. We then compiled them into 3 main sections. In the first section, we define epithets that we consider to have local or Western origins. In the second section, we define the epithets that we consider to have eastern (or Persian) influence. In the last section, we deemed it appropriate to examine a cult that we consider to be a curve in the road that leads from paganism to monotheism. This cult whose deity hadn't gained complete clarity, in spite of making itself known through a closely packed worship area in the Phrygian region, developed with and was nurtured by Jewish influence even though the cult itself was pagan..