Bankacılık sisteminde döviz açık pozisyonu: Türkiye örneği
Foreign exchange open position of banking system the Turkish case
- Tez No: 117703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN CİVCİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Türk bankacılık sisteminin yabancı para pozisyon açığını belirlemek ve bu açığın belirleyicilerini ortaya koymaktır. Çalışmada, önce bankacılık krizleri ve pozisyon açıklan incelenmektedir. Takip eden bölümde, 1990'h yıllardan sonra iki büyük kriz yaşayan Türk bankacılık sektörü ve sektördeki problemler değerlendirilmektedir. Daha sonra, bankacılık sistemi için yabancı para pozisyon açığı serisi hesaplanmakta ve bu serinin kısa dönem belirleyicileri test edilmektedir. 1998 yılından 2000 yılı Kasım ayma kadar artış eğiliminde olan bankaların yabancı para pozisyon açığı 2000 yılı Kasım ayında 22 milyar dolara yükseldiği tespit edilmiştir. Modelde, bankaların yabancı para pozisyon açıklarının kısa dönem belirleyicilerinin kur sepetindeki yüzde değişimden arındırılmış Hazine bonosu aylık faiz oram ile ABD hazine bonosu aylık faiz oram arasındaki fark ve enflasyondaki dalgalanma olduğu ortaya çıkmaktadır. 92
Özet (Çeviri)
SUMMARY The objective of this thesis is to assess foreign exchange open position of the Turkish banking system and analyzed the main determinants of the open position. In this thesis, firstly banking crises and foreign exchange open position are investigated. In the following section, the problems of the Turkish banking sector, which had undergone two serious banking crises, are evaluated. After then, a foreign exchange open position series for the Turkish banks is defined and a test is conducted for the short-term determinants of that series. The foreign exchange open position of the Turkish banks, which had an upward trend from the beginning of 1998 to November 2000, had reached USD 22 billion in November 2000. In the model, short-term determinants of the foreign exchange open position are found to be the difference between the monthly interest rate on the government securities deflated by monthly change of the exchange rate basket and monthly interest rate on the US 3 -month Treasury Bills and inflation volatility. 93