Trafik ve asayiş polis anonslarının söylem çözümlemesi
Discourse analysis of traffic and public order police announcement
  1. Tez No: 117701
  2. Yazar: YUSUF YÜKSEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEYHUN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
tezin özeti Bu çalışmanın amacı polis anonslarını konuşma çözümlemesi, işbirliği ilkesi, sözeylem kuramı gibi söylem çözümlemesi yaklaşımlarıyla inceleyerek kapsamlı bir betimleme yapılması, bu kullanımda yaşanan iletişim sorunlarını tespit etme ve bunlara yönelik çözüm önerileri ortaya koymaktır. Ayrıca, söylem çözümlemesinin dil öğretimine katkısından bahsedilmiştir. Giriş bölümünde, çalışmanın amacı, önemi, çalışmada kullanılan yöntem, varsayımlar, kapsam ve sınırlılıklardan bahsedilmiştir. Birinci bölümde, polis anonslarının ne olduğu, amacı, yöntemi ve özelliklerinden bahsedilmiştir. Ayrıca, söylem çözümlemesinin ne olduğu, tarihsel gelişimi ve söylem çözümlemesiyle ilgili kavramlar açıklanmıştır. İkinci bölümde, söylem çözümlemesi yaklaşımlarından Birmingham Modeli, İşbirliği İlkesi, Konuşma Çözümlemesi, Sözeylem Kuramından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, söylem çözümlemesi yaklaşımlarından İşbirliği İlkesi, Konuşma Çözümlemesi, Sözeylem Kuramı polis anonslarına uyarlanmış, anonslarda yaşanan iletişimsiz problemleri, nedenleri, yapısal özellikleri, ayırt edici özellikleri ortaya konmuş ve yaşanan sorunlara çözüm niteliğinde öneriler getirilmiştir. Son bölümde ise, konunun kısa bir özeti verilmiş ve genel değerlendirmeler yapılmıştır. Bu dil kullanımından yola çıkarak söylem çözümlemesinin dil öğretimine katkısı üzerinde durulmuştur. 145
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study aims at analyzing and giving a description of police announcement by means of discourse analysis approaches such as conversation analysis, cooperation principle, speech act theory, determining communication problems in this kind of language usage and providing the guidelines for a successful communication. Moreover, the contribution of discourse analysis to language teaching is mentioned. In the introduction chapter, the aim of the study, its importance, the method used, the assumptions, the scope and limitations are mentioned. In the first chapter, description of police announcement is given and the aim, method and specialties of police announcement are mentioned. Also, description of discourse analysis, the history of discourse analysis and concepts regarding with discourse is explained. In the second chapter, discourse analysis approaches such as Birmingham Model, conversation analysis, cooperation principle, speech act theory are mentioned. In the third chapter, conversation analysis, cooperation principle, speech act theory are adopted to police announcement and communication problems in police announcements, structural and distinguishing specialties of it are disclosed. And, recommendations to solve this communication problems are presented. In the conclusion part, the study is summarized and evaluations are presented. Furthermore, the contribution of discourse analysis to language teaching is mentioned. 144