Antisosyal kişilik bozukluğunda suç ve şiddet eylemlerine göre sosyal ve psikolojik özellikler
Sociodemographic features and psychological characteristics of patient with antisocial personality disorder according to crime ytpes
- Tez No: 117711
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Psikiyatri, Anthropology, Psychiatry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Özet Bu çalışmada çeşitli nedenlerle psikiyatri polikliniğine başvurarak antisosyal kişilik bozukluğu tanısı almış genç erkeklerde işledikleri suçların ve şiddet eylemlerinin nitelikleri ve bu suçların sosyal, kültürel ve psikolojik değişkenlerden ne şekilde etkilendiğinin saptanması amaçlanmıştır. Antisosyal Kişilik Bozukluğu olan bireylerin işledikleri suçlar ve bu suç türleriyle psikolojik ve sosyal değişkenlerin ilişkisini incelemeyi amaçlayan bu çalışmada tam seçim yöntemi kullanılarak 1998 Temmuz- 1999 Mayıs aylan arasında psikiyatri polikliniğine başvuran hastalardan ön görüşme ile antisosyal özellikler taşıyanların detaylı incelenmeye alınmıştır. Bu inceleme sonucunda Antisosyal Kişilik Bozukluğu tanısı alan 153 hasta araştırma grubunu oluşturdu. Suç türleri açısından gruplanan hastaların özellikleri incelendiğinde herhangi bir suç işlemediğini bildiren antisosyal hastaların (24 hasta) eğitim aldıkları ortalama sürenin en uzun olduğu (ortalama 7,17 yıl); cinayet (ortalama 5,67 yıl) ve hırsızlık suçunu işleyen (ortalama 5,72 yıl) gruplarda en kısa eğitim süresi olduğu dikkati çekmektedir, çocukluk çağı antisosyal davranışları ile yetişkinlikte ortaya çıkan AKB arasındaki ilişkinin çalışmamızda da ortaya çıkması olmuştur. Evden kaçma davranışı en sık gasp suçunu işleyenlerde, fiziksel kavgalara girişme, kavgalarda silah alet kullanma, hayvanlara eziyet etme en sık cinayet suçunu işleyenlerde, çevreye fiziksel zarar verme, yangın çıkarma ve cinsel saldın en sık hırsızlık suçu işleyenlerde, insanlara eziyet etme en sık yaralama suçu işleyenlerde, evden kaçma ve yalan söyleme en çok gasp suçunu işleyenlerde görülmüştür. İçe dönük öfke en fazla gasp grubundadır (23,50), en az cinayet işleyenlerde (19,71), dışa dönük öfke cinayet grubunda en yüksek (26,00) hırsızlık suçunu 70
Özet (Çeviri)
işleyenlerde en düşük (22,40), öfke kontrolü suç işlemeyen antisosyallerde en fazla (20,28), cinayet suçunu işleyenlerde en düşük (10,83), sürekli öfke cinayet suçunu işleyenlerde en yüksek (34,50), hırsızlık yapanlarda en azdır (29,85). Summary: Sociodemographic features and psychological characteristics of patient with antisocial personality disorder according to crime types Objective: Objective of this study is to examine the psychological characteristics and socio-demographic features of the patients with antisocial personality disorder and compare these characteristics according to their criminal actions. Methods: With this purpose 153, DSM-IV antisocial patients were examined. Results: Antisocial patients are less educated and they were coming from large families. Most prevalent crime type was the asaultiveness. Indeed, we found higher rates of childhood behavioral problems, and physical abuse in the ASPD. Our findings show considerable consistency with the results of prior studies on childhood characteristics of the ASPD. 71