Antisosyal kişilik bozukluğunda yenilik arayışı ve dopamin reseptör D4 polimorfizmi ilişkisinin araştırılması
Novelty seeking and researching the relationship between dopamine receptor D4 polimorphisim in antisocial personality disorder
- Tez No: 225095
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Antisosyal kişilik bozukluğu hem toplumsal yaşamda hem de hukuki alanlarda pek çok soruna neden olan, özellikle diğer kişilerin haklarına karşı saldırgan tutumlar, suç işlemeye eğilim, vicdan azabı çekmeme gibi özelliklerle belirli bir bozukluktur. Etiyolojisinde olumsuz aile tutumları, yetersiz ilgi ve disiplinle büyütülme, aile içinde şiddet gibi çevresel faktörlerin yanı sıra genetik yatkınlığın da rolü olduğu kabul edilmektedir. Bu çalışmada antisosyal kişilik bozukluğunun etiolojisinde rol oynayabileceği düşünülen dopamin reseptör D4 polimorfizmini ve bununla ilişkili bir mizaç özelliği olan yenilik arayışını sağlıklı gönüllülerle karşılaştırmak amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya DSM-IV tanı ölçütlerine göre ASKB tanısı konulan, 18?45 yaş arası 50 erkek hasta alınmıştır. Tüm katılımcıların tanısı, yarı yapılandırılmış görüşme ile DSM-III-R Yapılandırılmış Klinik Görüşmesi Türkçe Versiyonu (SCID-II) uygulanarak konulmuştur. Veri toplama aracı olarak; sosyodemografik veri formu ve Cloninger'in Mizaç ve Karakter Envanterinin Türkçe'ye uyarlanmış versiyonu (Türkçe TCI) kullanılmıştır. Hasta grubunun tamamlanmasından sonra benzer sosyodemografik özelliklere sahip 50 erkek katılımcı kontrol grubu olarak çalışmaya alınmıştır. Katılımcılardan alınan kan örneklerinde SAS-PCR yöntemi ile DRD4 -521 C/T substitisyonuna bakılmıştır.Bulgular: Çalışmaya alınan bireylerin yaş ortalaması 23,9 (SD 3.015), ASKB grubunun yaş ortalaması 22,6 (SD 3.068) ve kontrol grubunun yaş ortalaması 25,1 (SD 2.402) olarak bulunmuştur. Kontrol grubunun eğitim düzeyi, düzenli bir işte çalışma oranları ve maddi gelirleri ASKB grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. ASKB grubunda yetersiz bir ilgi ve disiplinle büyütülme, fiziksel şiddete maruz kalma, ailede psikiyatrik hastalık, boşanmış ya da parçalanmış aileden gelme, çocukluğunda anneden uzun süreli ayrılık oranları kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. Her iki grubun alel ve genotip frekansları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. ASKB grubunda yenilik arayışı puanları kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. Tüm grupta yenilik arayışı puanları ile -521C/T polimorfizmi arasında bir ilişki bulunamamıştır. ASKB grubunda yüksek belirsizlik korkusu puanları ile -521C allelinin varlığı arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır.Sonuç: Çalışmamızın sonuçları ASKB da yenilik arayışının kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek olduğunu desteklemektedir. -521C/T SNP ile YA arasında bir ilişkinin gösterilememesi kişilik gelişiminde genetik faktörlerin değişen oranlarda etkili olabileceğini, etnik farklılıkların bu etkiyi belirleyebileceğini göstermektedir. -521C/T SNP ile serotonerjik sistem tarafından düzenlenen ?belirsizlik korkusu? puanları arasında ilişki bulunması farklı mizaç özellikleri üzerinde etkili olduğu düşünülen belirli nörotransmitter sistemlerinin birbirleri ile etkileşimleri sonucunda diğer mizaç özellikleri üzerinde de belirleyici olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Antisocial Personality Disorder (ASPD) is a disorder causes a number of problems both in social life and law, especially specified with lack of remorse, tendency the criminal acts and abuse the rights of others. In its etiology it is explained with negative family behaviors, growing up with lack of interest and discipline, violence in family and addition to these environmental reasons it is accepted that genetically susceptibility has a role in ASPD. In this research it is aimed to compare Dopamine Receptor D4 (DRD4) polymorphism which is thought that it can have a role in the etiology of ASPD with novelty seeking (NS) as a related personality character in healthy controls.Material and Method: The research is 50 male patients between 18-45 who were diagnosed as ASPD in DSM-IV diagnostic criteria were taken in to research. The diagnosis of all the participants diagnosed by semi structured interview and the Turkish version of DSM-3R SCID. As a data collector device socio demographic database and the Turkish adopted version Cloninger?s temperament and character inventory (TCI) were used. After completing the patient group 50 male participants were taken in to the research as a control group who has same socio demographic character. DRD4 -521C/T substation was searched in the blood samples.Findings: The average age found 23.9 in the all participant, 22.6 in ASPD and 25.1 in healthy controls. The education level, the percentage of working in a regular work and material gains healthy control is significantly higher than the levels of ASPD group. In ASPD group growing up with lack of interest and discipline, receiving physical violence, psychiciatryic disorders in family, growing up in divorced or divided family, long term separation from mother was found higher compared the controls. No significant differences were found in allel and genotype frequencies between both groups. NS points in ASPD were found higher than controls. Any relation between NS points and -521C/T polymorphism in all groups. A significant relation between high ?fear of uncertainty? point and -521 C allel was determined.Conclusion: The results our research supports that NS is significantly higher in ASPD compared to healthy control. It shows that our research no findings between 521 C/T SNP and NS show that genetically factors can be effective in personality development ethnic differences can determined this effects.