Ankara sokaklarında çalışan çocuklar
Children working on Ankara streets
  1. Tez No: 117728
  2. Yazar: BETÜL ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP VARÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, çocuk işçiliği ile mücadele dinamiğinden hareketle, yoksulluk eksenli çocuk işçiliği kapsamında değerlendirilebilecek olan ancak sokağı çalışma amacıyla kullanan ve özgüllüğünü buradan alan, Ankara'da iş tercihlerine göre ayrışan dört grubun (çöp toplayıcılar, ayakkabı boyacıları, simitçiler ve kağıt mendil, çiçek vb. satıcıları) çalışma nedenleri, sosyo- demografik özellikleri, aile yapılan, çalışma koşulları ve sokakta çalışmalarından kaynaklanan riskleri belirlemek ve her grubun diğerlerinden farklılaşan yönlerini belirleyebilmektir. Bu araştırmada sokakta çalışan çocuklar, bağımsız bir kategori olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, incelenen soruna ilişkin daha önce denenmemiş bir yol izlenerek sokakta çalışan çocukların tek bir kategori altında değerlendirilmesinin de sorunun tespiti ve çözümleri noktasında dar değerlendirmelere neden olabileceği düşüncesinden hareketle iş tercihlerine göre sınıflandırılmaları yoluna gidilmiştir. Araştırmacı seçilen dört grubun da özgül koşullan olduğu ve gruplar arası farklılıkların var olduğu varsayımından yola çıkmıştır. Bu araştırma nitel bir araştırma olup elde edilen verilerin evrene genellenmesi gibi bir kaygısı bulunmamaktadır. Ancak belirlenen gruplar üzerinden derinlemesine analizler yapabilme ve her grubu kendi özgünlüğü içinde değerlendirebilme olanağı sağlayarak gerek politika önermeleri, gerekse hizmet modelleri için bir yönelim sağlayabilecektir. 267
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this research is to determine the working reasons, socio- demographic properties, family structures, working conditions and the risks that originate from working on the streets of the four groups (trash collectors, shoe shiners,“simit”(donut-like bread) sellers, and tissue (paper handkerchief) sellers and flower, etc. Sellers that differentiate according to their preferences in Ankara, who may be evaluated within the scope of child labor with the axis of poverty, starting from the dynamics of struggle with child labor, but using the streets for the purpose of working and who receives his/her being specific from here and to be able to determine the directions of the each one group which differentiates from other groups. The children, who work on the streets have been evaluated as an independent category in this research. Apart from this, the classification of the children, who works on the streets according to their work preferences, starting from the point that the determination and solving of the matter by evaluating them under a single category would cause narrow evaluations and hence a method which has not been tried before has been followed. The researcher has set off from the presumption of the being present of the specific conditions of all four groups that have been selected and there exists the differences in between the groups. This research is a quantitative research and there is no concern for the data which have been obtained to be generalized to the universe. However, this research will be able to provide a direction for both the policy proposals and the service models, by providing means for being able to make analyses over the groups that have been determined, in depth and by providing means for being able to evaluate within the being specific in all groups. 268