Kayıtdışı ekonomi ile bağlantısı yönüyle vergi suçları ve karapara aklama
Tax offences and money laundering connecting with the underground economy
  1. Tez No: 117806
  2. Yazar: KADİR GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRÜ KIZILOT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
163 ÖZET“Kayıtdışı Ekonomi ile Bağlantısı Yönüyle Vergi Suçları ve Karapara Aklama”başlığı altında, toplam ekonomik faaliyetler içerisinde kayıtdışı ekonomi ve suç ekonomisi incelenmiş, daha sonra özellikle karaparaya kaynak teşkil eden vergi suçları ile 4208 Sayılı Karaparanın Aklanmasının önlenmesine Dair Yasa kapsamında karapara aklama suçu ile karapara aklamaya karşı mücadele önlemleri üzerinde yoğunlaşılmıştır. Tez çalışması Vergi Usul Yasası 359. maddesinin (b) fıkrasında yer alan vergi suçlarını tüm yönleriyle ortaya koymaktadır. Bu suçlar 4208 Sayılı Yasaya göre aynı zamanda karaparaya kaynak teşkil eden öncül suçlardandır. Öte yandan karapara aklama suçu uluslararası ve ulusal yönleriyle incelenmiş, özellikle 4208 Sayılı Karaparanın Aklanmasının önlenmesine Dair Yasada yer alan hükümler ele alınmış, değerlendirilmiş ve gerek yasal alanda ve gerekse uygulamada karşılaşılan sorunlara yönelik çözüm önerileri sunulmuştur. Tezde araştırma yöntemi olarak tarama yöntemi kullanılmıştır. Konu ile ilgili kitaplar ve makaleler ile internet sayfalarının büyük bölümü taranmıştır. Bunun yanı sıra tez konusuyla doğrudan ilgili olan Maliye Bakanlığı yönetmelikleri, tebliğleri ile Yargıtay gibi yargı organlarının kararlarından yararlanılmıştır. Tez çalışmasında sonuç olarak karapara aklamanın önlenmesi ile ilgili uluslararası ve ulusal açılardan alınması gerekli önlemler belirtilmiştir. Uluslararası alanda, karaparanın aklanmasının tüm ülkelerce suç olarak kabulü, hızlı bilgi değişimi ve karapara aklama ile mücadelede ülkelerin elde ettiği deneyimlerin paylaşılmasının önemi vurgulanmıştır. Ulusal alanda ise karapara aklama alanında yapılması gereken yasal düzenlemeler, uygulamada etkinliğin sağlanması ile ekonomik, mali ve toplumsal sistemde164 yapılması gerekenler belirtilmiştir. Ayrıca vergi suçlarından kaynaklanan karaparanın aklanmasının önlenmesine yönelik tedbirler de ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
165 SUMMARY Under the title of“Tax Offences And Money Laundering Connecting With The Underground Economy”, after examining the underground economy and criminal economy within total economic activities, it is concentrated especially on the tax offences generated dirty money, the main aspects of money laundering offence and anti-money laundering measures in the context of Law No.4208 on Prevention of Money Laundering. The thesis set out all of the legal aspects of tax offences taken place within the Tax Procedures Law (article 359/b), which are also predicate offence generated criminal funds in accordance with the Prevention of Money Laundering Law. On the other hand both international and national aspects of money laundering offence are examined and particularly counter measures taken place within Prevention of Money Laundering Law are put forward, evaluated and possible solutions are presented for the problems faced with both legally and practical. Documentary scanning method was used to conduct the research. All the relevant books, articles and most of the Internet web sites have been scanned. Besides all the relevant information from the government's (Ministry of Finance) publications such as regulations, communiques, and judicial decisions have been scanned thoroughly and used appropriately. In conclusion, the necessary counter measures have been suggested regarding anti-money laundering in terms of both international and national. In the international context, it is emphasized the importance of the acceptance of money laundering as a crime by all countries, the exchange of information rapidly and sharing experiences in combating money laundering by countries. In the national context, the necessary legislative measures should be taken in money laundering area, maintaining the effectiveness in166 practice and other necessary measures to be required in economic, financial and social systems have been suggested. Anti money laundering measures regarding dirty money derives from tax offences have been set out as well. ~$2^^