Türk dış politikasında Arnavutluk
Albania in Turkish foreign policy
  1. Tez No: 117807
  2. Yazar: MEHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFET YİNANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
160 ÖZET Bu çalışmada, Balkanlar1 in anahtar ülkesi Arnavutluk ve Türkiye ile ilişkileri, tarihi süreç içerisinde ele alınmıştır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Arnavutların tarih sahnesine çıkışlarından itibaren 1985 yılında Enver Hoca'nın ölümüne kadar geçen süre Giriş bölümünde özet olarak verilmiştir. Enver Hoca döneminde Arnavutluk sırayla; Yugoslavya, Sovyet Rusya ve Çin'e bağımlı kalmıştır. 1978'de Mao'nun ölümünden sonra bağımsız politika izlemeye başlamış ve demokratik ülkelerle ilişki kurmuştur. Birinci bölümde, Enver Hoca sonrası Arnavutluk ve demokrasiye geçiş süreci günümüze kadar anlatılmıştır. Bu dönemde; Doğu Avrupa ülkelerindeki gelişmeler Arnavutluk'u da etkilemiş ve demokratik reformlar yapılmıştır. 1992 seçimlerini Demokratik Parti'nin kazanmasıyla Arnavutluk siyasi hayatında yeni bir dönem başlamıştır. İkinci bölümde ise, Arnavutluk'ta iç dış gelişmeler, dış politika ilkeleri ve diğer ülkelerle ilişkileri; ABD, Batı Avrupa, AB, Komşuları ile Müslüman Ülkeler ve İslami Kuruluşlarla olan ilişkileri başlıkları altında incelenmiştir. Son bölümde ise, Türkiye-Arnavutluk ilişkileri, tarihi süreç içinde siyasi, ticari ve askeri perspektifle ele alınmıştır. Türkiye'nin Balkan politikasının mihenk taşlarından olan Arnavutluk ile Milli Mücadele döneminde başlayan siyasi ilişkiler, Kral Zogo ve Atatürk Dönemi, II. Dünya Savaşı ve Enver Hoca sonrası ile Yakın Dönem ilişkileri başlıkları altında incelenmiştir. Çalışma sırasında geniş bir kaynak taraması yapılmıştır. Kütüphanelerin yanı sıra yazılı ve sözlü basın, Internet ve bu konuda çalışmış kişilerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
161 ABSTRACT In this study, we handled Albania as the key country of Balkans and relations with Turkey within the Historical period. Thesis consists of three chapters. From the beginning of first Albanians to the death of Enver Hoxha in 1 985 have been summarized in the beginning part. During the Enver Hoxha period, Albania depended Yugoslavia, Soviet Russia and China respectively. After death of Mao in 1978, Albania had begun to follow independent policy and have established relations with democratic countries. Albania after Enver Hoxha and transition to democracy have been studied in the first chapter. In this time period, evolutions in East Europe had effected Albania and some democratic reforms have been established. After the victory of Democratic Party in 1 992 elections, a new period have begun in Albanian political life. In the second chapter, internal and external changes in Albania, foreign policy principles, and foreign relations have been examined under subtitles of; USA, West Europe, CE, Neighbors, and Muslim Countries and Islamic Organizations respectively. Turkey-Albania relations have been explained in political, economical and military perspective in the last chapter. As a mile stone of Turkish Balkan policy relations with Albania had begun before the establishment of Turkish Republic. Political relations between Turkey and Albania have been studied under King Zogo's and Atatürk period, Second World War and Enver Hoxha period, and Near period subtitles. During this study, many sources are used in addition to libraries, media, internet pages and experts.