Elektronik ticaretin, finansal yapı, organizasyon ve yasal düzenlemeler açısından değerlendirilmesi - sorunlar ve çözüm önerileri -
Assesment of electronic commerce in terms of financial structure, organisations and legal regulations - problems and recommendations for solutions
  1. Tez No: 117805
  2. Yazar: ERKAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KAMİL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
150 ÖZET Bu tez çalışmasında, günümüzdeki bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeler sonucu giderek yaygınlaşan elektronik ticaret konusu, finansal yapı ve organizasyonlara olan etkileri açısından incelenmiştir. Ayrıca, konu yasal düzenlemeler bakımından değerlendirilmiş olup, karşılaşılan sorunlara çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Elektronik ticaret, kurumların ve bireylerin katıldığı ve metin, ses, görsel imaj gibi sayısallaştırılmış verinin işlenerek açık veya kapalı ağlar üzerinden iletilmesine dayanan, ticaretle ilgili ağlar üzerinden iletilmesine ilişkin işlemler olarak tanımlanır. Elektronik ticaretin başlıca araçları; telefon, faks, televizyon, EFT, EDI ve internettir. Kuşkusuz, popüler olarak bilinen elektronik ticaret aracı, internet ortamında gerçekleşen on-line ticarettir. Elektronik ticaretin gelişmesiyle birlikte, geleneksel ödeme araçlarına karşılık yeni elektronik ödeme araçları ortaya çıkmıştır. Bunların başında akıllı kartlar, elektronik para ve elektronik çek gelmektedir. Bu yeni ödeme araçlarının ortaya çıkmasıyla birlikte eş zamanlı olarak elektronik bankacılık ta büyük bir hızla gelişmeye başlamıştır. Elektronik bankacılık, elektronik kanallar aracılığı ile bankacılık ürünlerinin ve hizmetlerin sağlanması demektir. Tez çalışmasında incelenen bir başka konuda, elektronik ticarette güvenliktir. Güvenlik şifreleme yöntemleri sayesinde sağlanmaktadır. Bu yolla elektronik ticaret sırasında taraflar arasında gerçekleşen alışverişin güvenliği sağlanmaktadır. Bu şifreleme uygulamalarının başında SSL ve SET güvenlik standartları bulunmaktadır. Ticaretin elektronik ortama aktarılması nedeniyle, ülkelerin mevzuatında, elektronik ticaretin benimsenebilmesi için ve kullanıcının güven duymasını sağlamak amacı ile yasal düzenlemelerin yapılması gereği ortaya çıkmıştır, yeni duruma uygun değildir. Devletler, yapılan öneriler doğrultusunda yasal düzenlemeleri gerçekleştirdikleri takdirde, yukarıdaki gibi sorunlarla karşılaşılmayacaktır. Böylece işletmeler ve bireyler çok daha güvenli bir şekilde faaliyetlerini elektronik ortamda gerçekleştirebileceklerdir.
Özet (Çeviri)
152 ABSTRACT This study aims at investigating, in terms of its effects on the financial structure and organisations, the electronic commerce that is being gradually expanding as a result of the rapid developments and improvements in the information and communication technologies today. However, the matter was evaluated in respect of the legal arrangements with the aim of suggesting some solutions to the experienced problems. The electronic commerce is defined as operations for transmission of such digitized data as text, sound and visual images through the commercial nets, in which the institutions and individuals take place. The main tools of electronic commerce include telephone, facsimile, television, EFT, EDI and Internet. Of course, the most popular tool of electronic commerce is on-line shopping over Internet. In line with development and improvement of the electronic commerce, new electronic payment instruments have replaced the traditional payment instruments. Smart cards, electronic money and electronic cheques are the most popular ones of such alternate instruments. The electronic banking has started to very rapidly develop concurrently with emergence of such new payment instruments. The electronic banking means that the banking products and services are provided through electronic channels. Another issue discussed herein is the security of electronic commerce. The security is ensured by means of encoding techniques. In this way, the commerce can be safely realised between parties at the time of electronic commerce. SSL and SET security standards are the main encoding applications. As the commerce is transferred to electronic medium, a need has emerged to review the national laws and regulations and make a number of legal arrangements for the users to adopt and be more confident to the electronic commerce. When the States realise the legal arrangements in line with suggestions and recommendations, the above problems would not be153 encountered, so that the businesses and individuals would be able to perform their activities in a more reliable manner over the electronic platform. TCYÜKSttöCumMIOlMlA