Postmodernizmin tanımı ve edebiyata etkisi
The Definition of postmodernism and its influence on literature
- Tez No: 117822
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ POSTMODERNİZMİN TANIMI VE EDEBİYATA ETKİSİ ÇAĞRI EŞMEKAYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ YENİ TÜRK EDEBİYATI BÖLÜMÜ 2001 Postmodernizm Tanımı ve Edebiyata Etkisi isimli çalışmamızda, karmaşık bir kavram olan postmodernizmi, farklı mâhiyetli kaynaklardan araştırarak tanımlamaya gayret ettik ve edebiyata olan etkilerini bulmayı amaç edindik. Ancak kavramın karmaşık yapısı sebebiyle, kesin yargılara varmamız mümkün olmadı, buna karşın postmodernizmin genel özelliklerini ve edebiyata etkisini tespit etme çabamızla yeni bakış açıları elde etmeye çalıştık Eserimizin birinci bölümünü kavram tanımlarına ayırdık. İlk önce, postmodernizm tanımlamalarında da bize yardımcı olacağını düşündüğümüz modern, modernite, modernizm gibi kavramları açıklamaya çalıştık. Bu bölümü, değişik mâhiyetli kaynaklardan derlediğimiz postmodernizm kavramının tanımları çalışması ile sonlandırmayı uygun gördük. Çalışmamızın ikinci bölümü, postmodernizmin; bilim, sanat ve sosyal hayata yaklaşımını ihtiva etmektedir. Bu bölümde postmodernizmin bilime yaklaşımını; postmodernizmin sanat anlayışını ve mimarî, sinema, tiyatro gibisanat dallarına etkilerini; bir yaşam biçimi olarak postmodernizm içinde toplum, iletişim ve eğitim gibi kavramları incelemeye gayret ettik. Üçüncü bölüm, postmodernizm ve edebiyat ilişkisi üzerine kurulmuştur. Bu bölümde postmodern edebiyatı etkileyen bilim, felsefe, sosyoloji ve psikoloji alanlarında meydana gelmiş değişimler irdelenmiştir. Buna ilaveten, postmodern edebiyatın en önemli edebî türü kabul edilen postmodern roman üzerinde yoğunlaşma uygun görülmüştür. 20. yüzyılda romanın gelişimi, postmodern romana gelinceye kadar bu yüzyılda roman türünün geçirdiği evreler, postmodern romanın özellikleri incelemeye çalıştığımız bazı başlıklardır. Postmodernizm kavramının karmaşık yapısından zaten haberdardık ancak karmaşanın derinliğine eserin sonunda tanık olduk. Postmodernizm kavramı zaten tekliği, açıklığı reddeden bir kavram. Biz de postmodernizm kavramının bu özelliğine uyup, farklı bakış açıları yaratmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THESIS OF MASTER THE DEFINITION OF POSTMODERNIZM AND ITS INFLUENCE ON LITERATURE ÇA?RI ESWIEKAYA GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SOCIAL SCIENCES NEW TURKISH LITERATURE DEPARTMENT 2001 In our study of“The definition of Postmodernism and Its Influence on Literature”, we researched throughly Postmodernism, which is a complex concept, and tried to define it from a variety of resources and to locate its influences on literature. However, considering its complex structure, we were not able to reach a definite conclusion. On the contrary, we attempted to reach different point of views in our research by demonstrating the extensive charactritics of postmodernism and its influence on literature. We assigned the first section of our work to the definitions of the concepts. At first, we tried to clear out the terms of modern, modernized, modernism which we assumed it would help us to specify the definitions of postmodernism. To the purpose, we concluded this part with the study of the definitions of the concept of postmodernism from the resources we had derived from different angles.The second part of our study includes an approach of postmodernism to the science, arts and social life. In this section, we attempted to analyse the way postmodernism approaches to the science; its understanding of the arts and its influence on the branches of arts such as the architecture, cinema, theatre and subjects as society, communication, education in postmodernism which we considered it as a life style. The third section is based upon the relationship of postmodernism and literature. In this section, the variations which effected the postmodern literature such as the science, philosophy, sociology and psychology, are examined. In addition, we found it appropriate to stay focused on postmodern fiction which is considered to be the most significant genre of postmodern literature. The progress of the fiction in the 20Th century and the evolution of the fiction until postmodern fiction are the headlines that we tried to analyse the peculiarities of the postmodern fiction. We were already aware of the complex structure of the concept of postmodernism but we noticed the more complicated extend at the end of our work. As a matter of fact, the concept of postmodernism denies uniqueness and clearness. We tried to create different point of views by considering this nature of the concept of postmoderrnism. $$>'" **«?$& t£